Ordan BurdanSağlık

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Bamyanın bitmek bilmeyen faydaları arasında sıra tohumlarında. Bamya tohumu nedir? Faydaları nelerdir?

Bamya onu sevmeyenlere meydan okumaya devam ediyor. Bamyanın bitmek bilmeyen faydaları arasında sıra tohumlarında. Bamya tohumu nedir? Faydaları nelerdir?

Bamya düşük kalorili bir besindir. İçerisinde bol miktarda A,B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Mineraller bakımından zengin olan bamya çocuk gelişimini de destekler. Cilt sağlığınızı korumasının yanı sıra kansere karşı da koruma sağlar. Yüksek lif kaynağıdır, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Böylece kilo vermenize yardımcı olur. Diz ve eklem sorunlarına iyi geldiği bilinen bamya tohumunun faydalarını saymakla bitmiyor. Eklem sıvısı hücrelerinin gelişimini teşvik eden bamya tohumunun diğer faydalarına bakalım.

Bamya Tohumunun Faydaları

Ä°lgili resim

 • Bamya tohumu kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve vücudun kan şekeri oranını düzenler.
 • Lif oranı oldukça yüksek bir gıda olduğu için uzun süre tok tutacak bu da daha az kalori almanızı sağlayacak.
 • Mideyi korur, kabızlık sorunu yaşayanlar için en doğal yöntem olarak bamya tohumunu söyleyebiliriz.
 • Bamya tohumu gün içerisinde fazlaca yorulanlar için oldukça etkili oluyor. Günlük yorgunluklarınızın azalmasına yardımcı olur, geç yorulmanızı sağlayarak vücuda direnç verir.
 • Göz sağlığı için de tavsiye edilir. Göz retinasına oldukça faydası vardır. Kataraktı önlemeye yardımcıdır.
 • Bamya tohumu kahve olarak içildiğinde bronşite olan muhteşem etkisini kısa bir sürede gösterebilir. Bunun için düzenli bir şekilde bu tohumu kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Bronşit için bamya tohumu faydalarından yararlanılacak ise bu tohum aynen kahve çekirdeği gibi kavrulur ve ardından çekilir. Daha sonra şekersiz olarak kahve yapar gibi bu tohum içilir ve üzerine bir süre herhangi bir şey tüketilmez. Bamya tohumu, bronşit için kullanılan en etkili bitkisel ilaçtır.
 • Göğüs sertliği çeken ve sürekli boğazının altında gıcık olan insanlar içinde bamya tohumunun etkisi büyük! Bamya tohumunun çekirdekleri ezilerek su ile karıştırılmalı. Ortaya çıkan bitkisel ilaç niteliğindeki karışımın bu sorunların çözülmesinde insanlar üzerinde oldukça hızlı etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

bamya tohumu ile ilgili görsel sonucu

 • Bamyanın kabuğunu ve tohumunu kaynatarak tüketebilirsiniz.
 • Her türlü et ve sebze güveçlerinize bamyayı ekleyerek daha fazla doyum sağlayabilirsiniz.
 • Bamya tüketirken aşırıya kaçmadığınız sürece size ve sağlığınıza çok büyük faydalarını görmeniz uzun sürmeyecek. Düzenli ve sürekli kullanım tüm faydaları görmenizi sağlayabilir. Anca düzensiz ve dengesiz bamya tüketimi size faydadan çok zarar sağlayabilir.

“Bamya” Sevmeyenlere Meydan Okuyor!!! Bamyanın Bilinmeyen Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu