Ordan BurdanSağlık

Dikkat Vitamin Eksikliği Hasta Ediyor!!!

Eğer yeterli vitamin alımınız yoksa ya da vitamin gereksiniminiz çok arttı ise vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklar gelişebilir. Peki Vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

Vitamin eksikliği hastalıklara yol açar. Vitaminler büyüme, hücre yenilenmesi ve enerji üretimi için vücuda gerekli olan maddelerdir. Eğer yeterli vitamin alımınız yoksa ya da vitamin gereksiniminiz çok arttı ise vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklar gelişebilir. Peki vitamin eksikliği nedir ? Hangi hastalıklara yol açar ?

Dışarıdan Takviye Edilmesi Gerekir

Vitaminler büyüme, hücre yenilenmesi ve enerji üretimi için vücuda gerekli olan maddelerdir. Vitaminler insan vücudunda sentezlenemeyen, sentezlense bile yeterli olamayan, dışarıdan alınması gerekli organik maddelerdir. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri yiyeceklerden ya da ilave vitamin preparatlarından sağlamamız gerekir. Enerji içermezler; ancak hücrenin ve buna bağlı olarak da vücudun yaşamı için çok önemli biyokimyasal olaylarda görev alırlar. Vitaminler yağda eriyen ve suda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayırılırlar. Yağda eriyenler A,D,E,K vitaminleri; suda eriyen vitaminler B vitamini grupları, C vitamini, H vitamini, P vitamini olarak sıralanabilir. Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Görgülü, vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen rahatsızlıklar ve vitamin deposu gıdalar hakkında bilgi vererek eksikliğinde hangi hastalıkların baş gösterebileceğini sıraladı.

Vücudunuzda ki Eksik Vitaminin Neden Olduğu Hastalıklar

  • A Vitamini

Başlıca havuç, ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, portakal, erik, maydanoz, kereviz gibi meyve ve sebzelerde bulunur. Eksikliğinde özellikle “gece körlüğü” dediğimiz görme bozukluğu, cilt, tırnak ve saçlarda bozulma görülür.

• D Vitamini

Süt, süt ürünleri ve balıkta bulunur bir miktarda güneş ışığından cilt altı yağ dokusundan sentezlenir. Eksikliğinde çocuklarda raşitizm denilen ağır kemik gelişim bozukluğu gözlenir, yetişkinlerde ise “osteomalazi” denen kemik hastalığı görülür.

• E Vitamini

Kuruyemişlerde ve sıvı yağlarda bulunur. Antioksidan etkisi vardır. Eksikliğinde kansızlık görülür.

• K Vitamini

Yeşil sebzelerde, çayda ve karaciğerde bulunur. Bir miktarda bağırsak bakterileri tarafından üretilir, eksikliğinde kanın pıhtılaşması bozulur ve kanamalar olur.

• C Vitamini

Özellikle turunçgiller denilen portakal, greyfurt, limon ve mandalina da bulunur, yeşil sebzeler ve patateste de vardır. Eksikliğinde “skorbüt” denilen diş eti hastalığı ciltte bozulma, yaralarda geç kapanma, enfeksiyonlarda ağırlaşma görülebilir

• B1 Vitamini

Yumurta ve karaciğerde bulunur. Yetersizliğinde berberi denilen sinir ve cilt hastalığı görülür. İştahsızlık, kas güçsüzlüğü, birçok değişik cilt hastalığı da görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu