Kişisel Bakım

Artık Tırnaklarınız Kırılmayacak! Güçlü Tırnaklar İçin…

Her kadın tırnaklarının düzgün ve parlak görünmesini ister. Ama bunu besinlerle alakalı olduğunu pekte farkında değillerdir. Bizde sizlere tırnak sağlığı için yararlı besinleri araştırdık...

Güçlü, sağlıklı görünümlü, düzgünce kesilmiş ve hoş bir şekilde boyanmış tırnaklar gibisi yoktur. Ama çoğumuz için, tırnaklarımız hiçbir zaman istediğimiz gibi görünmezler. Aslında tırnaklarınızın daima iyi bir durumda olmalarını sağlayabilmek adına, farkında olmanız gereken birkaç detay var.

Tırnaklarınızın durumunun vücut sağlığınızı yansıttığını biliyor muydunuz? Çoğu insan kırılan, rengi soluk ve incelmiş tırnakların sağlıksız bir yaşam ve eksik beslenmeden kaynaklandığının farkında bile değildir. Bunun için de tırnaklarınızın durumunu iyileştirmek için yapmanız gereken ilk şey vücudunuza iyi bakmak ve beslenmenize dikkat etmektir.

Güçlü Tırnaklar İçin 10 Muhteşem Besin;

1.Fasulye

Fasulye iyi bir biotin kaynağıdır. Biotin ise tırnak kırılmasını önleyen ve genel tırnak sağlığı için gerekli olan bir B vitamini türüdür. Hafif bir biyotin eksikliği bile tırnaklarda kuruluğa neden olabilir ve tırnak büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca tırnakların kararmasına neden olabilir. Sağlıklı tırnaklar için düzenli olarak yiyebileceğiniz fasulye türleri; yeşil fasulye, barbunya fasulyesi, beyaz fasulye ve meksika fasulyesidir. Pişmiş, haşlanmış, salata veya çorba olarak bu fasulyeleri yiyebilirsiniz.

2.Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, yüksek miktarda çinko içerir. Çinko ise bağışıklık sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olan ve bağ dokusu oluşturmada önemli bir rol oynayan bir vitamindir. Çinko aynı zamanda vücudun ve sağlıklı tırnakların yapı taşları haline gelen yeni proteinler üretme yeteneğini de düzenler. Çinko eksikliği, tırnaklara baskı yaptığınızda ortaya çıkan izlere benzer şekilde tırnaklarda beyaz alanlara neden olabilir. Sağlıklı ve güçlü tırnakların tadını çıkarmak için kabak çekirdeği yemeye çalışın.

3. Brokoli

Brokoli vücudunuza sağlıklı tırnaklar için önemli bir bileşen olan demiri verir. Demir, kırmızı kan hücrelerini zenginleştiren ve dokuların oksijen seviyesini artıran, özellikle kolayca kırılan ve renk soluk olan tırnaklarda takviye edici bir elementtir. Çiğ veya pişmiş brokoli yiyebilirsiniz.

4. Süt

Sütteki yüksek kalsiyum içeriği tırnakları güçlendirir ve daha hızlı büyümelerini sağlar. Günlük en az bir bardak süt içmeyi deneyin. Vücuttaki kalsiyum eksikliğinin tırnakların gevrek ve kuru olmasına neden olabileceği bulunmuştur. Vücudun kalsiyumu tamamen emmesini sağlamak için, sütü yumurta ve mantar gibi D vitamini yönünden zengin yiyeceklerle tüketin.

5. Yumurta

Protein bazlı gıdaların genel tırnak sağlığı için oldukça gerekli olduğu iyi bilinmektedir. Bunun nedeni, tırnakların bir tür protein olan keratin’den yapılmış olmasıdır. Vücudunuza protein bazlı gıdalar yiyerek güçlü ve sağlıklı tırnaklar geliştirmek için yapı taşı sağlarsınız. Örneğin, yumurtalar protein bakımından yüksektir. Sağlıklı tırnaklar için günde iki porsiyon yumurta tüketebilirsiniz.

6. Havuç

Düzenli olarak havuç tüketmek tırnaklarınızın yanı sıra cilt ve saç görünümünü de iyileştirebilir. Havuç içindeki yüksek A vitamini içeriği, tırnakların donuk ve kuru olmasını önler. Tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olmak için çiğ veya pişmiş havuç yiyebilir veya günlük olarak bir bardak havuç suyu içebilirsiniz.

7. Domates

Domates, yüksek miktarda biotin ve likopen içerir. Bu bileşenler sağlıklı ve parlak bir görünümde tırnaklarınızın uzamasına ve doğal olarak kalınlaşmasına yardımcı olur. Ayrıca A vitamini doludur ve bir portakaldan bile daha fazla C vitamini içerirler! Domatesi çiğ tüketin, çünkü pişirmek C vitaminini yok edebilir.  Domateslerle, tırnaklarınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olmak için biraz domates suyu ve biberiye esansiyel yağını karıştırın. Tırnaklarınızı bu solüsyonda 5-10 dakika bekletin. Tırnaklarınızın doğal rengini almasını sağlar ve nemlendirir.

8. Muz

Muz enerji seviyenizi yükselten potasyumla doludur. Ayrıca tırnaklarınızın görünümünü iyileştirdiği düşünülen mineral silika ve tırnaklarınızı güçlendirecek çinko ile doludur. Bu meyve ayrıca tırnakları desteklediği bilinen bir vitamin olan B6‘yı da içerir.

9. Su

Dehidrasyonun, tıpkı vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi tırnaklarınızın genel sağlığı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Dehidrasyon tırnak etlerine ve zayıf tırnaklara neden olabilir. Susuz kalmayı önlemek için günde 8-10 bardak su içmeniz gerekir. Ayrıca su içeriği yüksek olan daha fazla meyve ve sebze yemeye çalışın. Daha fazla dehidrasyona neden olabileceğinden çay, kahve, alkol ve gazlı içecekler içmekten kaçının.

10. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Daha güçlü, sağlıklı görünen tırnaklar ve cilt sağlar. Tatlı patates, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü antioksidan beta-karoten ile doludur. Vitamin A, tırnak sağlığını destekleyen hücre büyümesi için gereklidir. Bu vitamin eksikliği, kuru ve kırılgan tırnaklara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu