Ordan BurdanYaşam

İskandinav Tarz Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Dekorasyonun en yalın haliyle; sade doğal ve şık İskandinav stili ev dekorasyon rehberi.

İskandinav Tarz Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

İskandinav kökenli olan bu tasarım stili doğal, rahatlatıcı, sakin, dengeli bir dekorasyon tarzını ifade eder. İskandinav tarzı ev dekorasyonu kısaca basit, sade ve çarpıcı etki bırakan tasarıma sahip obje ve eşyaların bir araya gelmesi ile oluşturulan bir çok dekorasyon stilinden biridir. Genel özelliği nötr renkleri, doğal malzemeleri ve üzerinden barındırdığı doğa unsurlarıdır. İskandinav tasarımı, işlevselliğe ve sadeliğe odaklanan bir tasarım hareketidir.

İskandinav Tarz Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bir dekorasyon stili oluşturulurken zevklerden önce ihtiyaçlar ve sonra da imkanlar dikkate alınır. İhtiyaçlar ve imkanlar belirlendikten sonra zevkler değerlendirilerek dekorasyon stili meydana gelir. İskandinav stil dekorasyonda genellikle ahşap malzemeden yapılma mobilyalar ağırlıkta olurken renklerde ise beyazın tonları, bej, açık mavi ve doğal ahşap tonları öne çıkmaktadır.

Sadelik ve düzenin İskandinav tarzı dekorasyon için en önemli özellikleridir. İskandinav evlerinde çok fazla süsleme ve detay kullanılmaz. Temiz hatlara sahip, modern ve sağlam mobilyalar tercih edilir ve düzenli bir görünüm için dolap ve raflar gibi bol miktarda depolama alanı yer alır. Böylece mekanların görsel olarak temiz ve düzenli görünmesi sağlanır. İskandinav tarzı bir evde minimum sayıda mobilya ve aksesuar kullanılırken; koyun postu, keten yastıklar ve katmanlı halılar gibi konfor sağlayan çok sayıda ev tekstili kullanılır.

Modern tasarımı çağrıştıran İskandinav dekorasyon stili soğuk ve yalın görüntüye sahiptir. Fonksiyonel mobilyalar ve az sayıda aksesuar kullanımı, İskandinav dekorasyon tarzının karakteristik özellikleridir. Boşluk hissi önemlidir ve boşlukları doldurmak için gereksiz aksesuarlar kullanılmaz.

İskandinav tarzı dekorasyonda neredeyse hiç halı kullanılmaz çünkü döşeme olarak açık renkli ahşap parke kullanılır. Genellikle doğal açık renginde veya beyaza boyanmış ahşap parkeler tercih edilir. Yüksek kontrastlar İskandinav dekorasyon tarzının bir diğer özelliğidir. Tamamen beyaz olan bir mekan içerisinde siyah detaylar kullanmak, dramatik ve çarpıcı bir atmosfer yaratır. Siyah renk genellikle, çerçeve ve tablolarda, mobilyalarda, İskandinav şöminesi ve ev tekstilinde, sınırlı miktarda kullanılır.

Minimalizm genellikle soğuk ve sade olarak kabul edilir. Sade fakat daha sıcak olan İskandinav tarzında ise bir sürü dekoratif eşyayla kaos yaratmak yerine, tekstil yoluyla ortama sıcaklık katılır.

İskandinav Tarzı Dekorasyon İpuçları

– İskandinav stilinde uzun, geniş, büyük ve hatta duvardan duvara halılara yer yoktur. Ona karşı fazlasıyla açık ahşap yüzeyler bulunmaktadır. Küçük kilimler ve yolluklar daha sık tercih edilmektedir.

– İskandinav tarzında en temel renk paleti çok açık tonlar ve abartıdan uzak basit-bilindik renklerden oluşmaktadır. Özellikle beyaz en sık tercih edilen renk olmaktadır. Çoğunlukla kullanılan diğer bir renk ise gri ve grinin tonlarıdır.

Bu stilin en bariz bir diğer detayı ise düzgün ve keskin çizgilere sahip olmasıdır. Bu detay ile iskandinav tarzı diğer bir çok dekorasyon stillerinden ayrılmaktadır.

 Dekorasyonu kurgularken dekor amaçlı kullanılan irili-ufaklı objeler de basit, sade ve minimumda tutulur.

 İskandinav tarzı dekorasyonlarda, üst üste yığınlardan oluşan yastıklar, kırlentler ve battaniyelerden ziyade tek katta ısıtacak ve kullanımı rahat battaniyeler, büyük, geniş ve yumuşak yastıklar ve kırlentler kullanılır.

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Keyifli Ve Ferah Dokunuşlar: Dekorasyon önerileri

Ev Dekorasyonunu Kendin Yap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu