Ordan BurdanYaşam

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde, değişen yaşam alışkanlıkları ile birlikte metrekareler küçüldü. Özellikle yeni inşa edilen çoğu konutta maalesef ki salon için yeterince alan ayrılmıyor.

Günümüzde, değişen yaşam alışkanlıkları ile birlikte metrekareler küçüldü. Özellikle yeni inşa edilen çoğu konutta maalesef ki salon için yeterince alan ayrılmıyor. Genellikle minimum mobilya ile daracık alanlara yerleşmemiz bekleniyor. Oysa ki en çok alana ihtiyaç duyduğumuz yer, evimizde vaktimizin büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz, ailemiz ve sevdiklerimizle paylaştığımız oturma odamız. Peki, küçük salon dekorasyonu nasıl yapılır biliyor musunuz?

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evinizi baştan yenileyerek, çeşitli tadilatlar yoluyla daha büyük ve kullanışlı bir oturma odasına sahip olabilirsiniz. Ancak daha hızlı, ekonomik ve basit değişikliklerle de oturma odanızı ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bu yazıda, salonunuzu olduğundan daha büyük gösterecek, uygulaması kolay ve yaratıcı oturma odası dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaştık.

1. Zemin Malzemesinde Bütünlük Sağlayın

Zemin oturma odasında en çok göze çarpan, en etkili bölümlerden biridir. Eğer eviniz küçükse salon ve bitişik odaların zemininde, odayı olduğundan daha geniş göstermek ve görsel akışı sağlamak için ahşap veya halı gibi tek bir zemin kaplaması kullanmalısınız. Aynı şekilde açık planlı(açık mutfaklı) bir salona sahipseniz, salon ve mutfak zemininde birbirine zıt döşeme malzemesi kullanarak görsel akışı bozmaktan kaçınmalısınız.

Zeminle ilgili diğer bir önerimiz, salonunuzda yüksek ayaklı koltuk ve dolaplar tercih edin. Böylece mobilyalarınız duvar etkisi yaratmaz. Zemindeki malzeme mobilyaların altında da devam edeceğinden oturma odanızda daha ferah bir algı oluşur.

2. Yüksek Tavan Algısı Yaratın

Duvarların zeminle buluştuğu yer, görsel olarak odanın büyüklüğünü tanımlar. Duvarlarınızın yerini bir inşaat ustası olmadan değiştiremezsiniz. Ancak oturma odanızdaki dekoratif öğeleri kullanarak duvar yüksekliğini, bakışları yukarıya çekecek şekilde vurgulayabilirsiniz. Unutmayın, doğru yapılmış küçük salon dekorasyonu bir takım görsel hileler içermelidir.

Örneğin; derinlik hissi veren bir duvar kağıdı, yere kadar uzanan perdeler, duvar aksesuarları veya zeminden tavana kadar devam eden kitap rafları ile bakışları yukarıya çekebilir, ferah bir salon algısı yaratabilirsiniz.

3. Sirkülasyonu Düzenleyin

Kesintisiz hareket edebilmek mekanın büyüklüğünün en önemli işaretidir. Bu nedenle mobilyalarınızı, insanların bir alandan diğerine kolayca hareket etmesini sağlayacak şekilde düzenleyin. Bir kişinin odaya girişini ve alternatif hareket yollarını planlayın. Oturma alanına ve yemek masasına nasıl ulaşılacağını önceden belirleyin, daha sonra mobilyalarınızı yerleştirin. Böylece insanlar herhangi bir engele takılmadan oda içerisinde rahatlıkla hareket edebilirler. Ayrıca pencereleri açıp kapamak ve prizlere ulaşmak gibi eylemler için de yeterli alan bıraktığınızdan emin olun.

4. Bir Odak Noktası Belirleyin

İnsanların dikkatini oturma odanızın büyüklüğünden uzaklaştırmak için bir odak noktası veya vurgu alanı belirleyin. Bu, yaratıcı bir duvardan ihtişamlı bir avizeye veya diğer mobilyalarla zıtlık yaratan cesur bir mobilyaya kadar her şey olabilir.

Küçük salon dekorasyonu için diğer bir opsiyon ise salonunuza zıt bir aksesuar eklemektir. Dekorasyonunuzun tamamından farklı tarzda bir obje bulun. Örneğin oturma odanızda geleneksel bir hava hakimse, bir modern sanat eseri veya avant-garde bir aksesuar kullanmayı deneyin. Eğer minimalist ve modern mobilyalar kullanıyorsanız, odak noktası olarak antika bir sehpa gibi geleneksel bir parça tercih edin.

5. Işığı Yansıtmak İçin Aynaları Kullanın

Küçük odaları olduğundan daha geniş göstermek için en çok bilinen ve kullanılan yöntem aynalardır. Küçük salon dekorasyonu için de bu klasik yöntemi kullanabilirsiniz. Aynalar duvarları görsel olarak uzağa iterek ışığı yansıtır, bu da alanı olduğundan daha büyük gösterir. Aynaları oturma odanızın en sevdiğiniz bölümlerini yansıtacak şekilde; örneğin çiçekler, gösterişli perdeler veya güzel manzaralı pencereler gibi salon içerisindeki en çekici dekorların önünde kullanın. Ancak abartılı ve stilinizi yansıtmayan aynalar kullanmaktan kaçının. Alternatif olarak, zemine oturtulmuş çerçeveli büyük bir ayna veya duvarda gruplandırılmış birkaç küçük ayna kullanabilirsiniz.

Kaynak: decombo.com

Keyifli Ve Ferah Dokunuşlar: Dekorasyon önerileri

Yemek Masası Nasıl Süslenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu