Dizi / Film

Araf Nedir? Vuslat’da Satranc-ı Urefa’da Geçen Araf Nedir?

TRT 1'in heyecanla devam eden Vuslat dizisinde bu hafta satranc-ı urefa'da çıkan araf ne anlama gelmektedir?

TRT 1’in heyecanla devam eden Vuslat dizisinde bu hafta “satranc-ı urefa“da çıkan araf ne anlama gelmektedir?

Vuslat dizisinin de oynanan oyun Satranc-ı Urefa, Büyük Tasavvuf Alimi Muhyiddin İbn-i Arabi tarafından tasavvuf yolunu öğrencilerine öğretmek üzere geliştirilmiş bir oyundur. Halk arasında ‘Yılanlı Dama’ olarak bilinir. ‘Urefa’ arifler demektir. Arif ise bilen demektir. Bilenlerin satrancı…

“Satranc-ı Urefa” Vuslat Dizisinde ki Oyun Nedir?

Satrancı Urefa Risalesindeki şu satırlar önemlidir: “Visâl’e giden o çileli hayat yolu ve nefsin insanı kemâl noktalarından zillete kadar alaşağı eden tuzakları hakkında keyfiyetli bilgiye ulaşmak gayesiyle, gönül ehli bir zatın rahle-i tedrisinden geçmek iyi olabilirmiş. Ariflerin hikmet nazarıyla baktıkları 100 hamlelik bu satrancın kareleri içinde sıralanan kelimelerin önce kamuslardaki anlamına bakmak, bununla da kalmayıp gönül aynasından bakarak bu kelimelerin ne ifade ettiğini bilmek gerekiyormuş. En başa büyük harflerle Visâl’i yazdıktan sonra şu kelimeleri de peş peşe Kaza’dan Zillet’e kadar sıralayıp öğrenmek işin adabı, oyunun kuralı sayılırmış. (Muhyiddin İbn-i Arabi)

Bu Hafta Satranc-ı Urefa’da Çıkan “Araf” Ne Anlama Gelmektedir?

Kelimelerimiz arasında geçer ama tam olarak ne olduğunu bilmeyiz. Araf; Arapçada bir isim olup her şeyin en yükseği manasına gelen “Arf” kelimesinin çoğuludur. Araf denildiği zaman cennet ile cehennem arasındaki bir surun yüksek tepeleri anlaşılıyor. Araf’ın tam olarak nasıl bir yer olduğu bilinmiyor ama Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetler doğrultusunda şu şekilde yorumlanmalar yapılmıştır. Kötülerin ve iyilerin sınıfına sokulmayan, inançlı günahkarların, günah ve sevapları eşit olan kişilerin gideceği arınma yeri ve nihai mekanın olduğu yer olarak tanımlanıyor.

Araf, esasen orta menzil, orta yer demektir. Âyetten anlaşılan manâsıyla Cennetle Cehennem arasındadır; fakat keyfiyeti hakkında hiç bir malumata sahip değiliz.

”Kaderin Değirmeni Yavaş Döner İnce Öğütür Un Olursun” Sözü Aslında..

Vuslat Dizi Konusu :

Vuslat dizisinde İbn Arabi’nin Alimler Satranç’ı isimli oyunu konu alınacak. Vuslat dizisinde ailesinin geçimi için savaş veren Feride isimli bir genç ile dev bir holdingin patronu olan Aziz’in engellerle sınanan aşkını ve geçmişlerindeki büyük sırrı ekrana taşıyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu