Sağlık

Menopoz Dönemindeki Ateş Basmalarına 3 Doğal Çözüm

Her menopoza giren kadının yaşadığı doğal bir döngü olan ateş basmaları bazen can sıkıcı bir hal almaktadır. Öyle ki yaşam kalitesini düşüren, uyku düzenini bozan ve günlük aktiviteleri dahi etkilemektedir. Bu sebeple sıcak basmaları için 3 doğal çözüm yolunun sizler için araştırdık. Bitkisel tedaviler, egzersizler ve bazı hormon tedavileri ile çözülebilecek ateş basmaları; artık bir problem olmaktan çıkacaktır. İşte Menopoz Dönemindeki Ateş Basmalarına 3 Doğal Çözüm.

Ateş Basmalarına Karşı Doğal Çözümler

1. Bitkisel Çözümler

Alternatif tıbbın gelişmesi ve insanların bu alana daha çok yönelmesiyle birlikte, birçok sağlık probleminin çözümü için doğal yöntemlere başvurulmaktadır. Bu çözümlerden bir tanesi de menopoz döneminde ki kadınların ateş basmalarını önlemek için kullanılmaktadır. Bu alanda ateş basmalarını azaltmada ve bazen tamamen bitirmeye yardımcı olan birçok bitki bulunmaktadır. Ateş basmaları için en çok kullanılan ve kesinliği kanıtlanmış en iyi bitki karayılan otudur. Çünkü karayılan otunda bulunan ve izoflavon adı verilen bir bileşiğin; östrojen reseptörlerini doğrudan uyarabileceği bilinmektedir. Böylece östrojendeki bir düşüşün neden olduğu menopozla ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Diğer bitkiler ise şunlardır; çuha çiçeği yağı, kırmızı yonca ve kızılderiliotudur.

2. Nefes Egzersizleri

Günümüzde hala kesin nedeni bilinmeyen ateş basmaları için araştırmacılar; sempatik sinir sisteminin aktivasyonunun göğüste, boyunda ve yüzde hissedilen sıcaklık ve ter semptomlarına neden olduğunu bilmektedirler. Bu sebeple düzenli olarak uygulanan nefes egzersizleri, ateş basmalarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Bunun için günde iki defa 15 dakika boyunca altı nefes/dakika hızında uygulanacak nefes egzersizleri; vücudunuzu ve semptomlarınızı sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

3. Hormon Replasman Tedavisi

Geleneksel replasman tedavisine göre daha doğal olan biyo-özdeş hormon replasman tedavisinde; adet gören kadınlarda olduğu gibi doğal seviyeleri taklit eden miktarlarda, yani vücudun doğal hormonlarıyla aynı hormonları kullanarak uygulanır. Bu tür terapinin, sıcak basması gibi menopoz semptomlarını azalttığı ve menopozdaki kadınlarda da anksiyete ve depresyonu azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamanda bu tedavi sayesinde menopoz döneminde ki kadınları menopozdan sonra osteoporoza karşı korumaya yardımcıdır.

Not: Her türlü çözüm yolunu uygulamadan önce mutlaka kendi doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu