Sağlık

Karaciğeri Temizleyen Gıdalar

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organlardan biridir. Hayati fonksiyonu büyük olan karaciğerin besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi başlıca görevleri vardır. Karaciğerin sağlığı açısından yediğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekir. Tercih ettiğimiz doğru gıdalar karaciğeri temizleme görevi görmektedir. Gelin karaciğeri temizleyen gıdaları birlikte öğrenelim…

Karaciğeri Temizleyen Gıdalar

Sarımsak

İçerisinde bulunan “alisin” ve “selenyum” karaciğeri temizlemeye yardım eder. Küçük bir miktar sarımsak bile vücuttan toksinlerin dışarıya atılmasına yardım eder.

Elma

Elmanın içerisinde fazlaca bulunan pektin sayesinde sindirim sırasında vücudu toksinlerden arındırıp karaciğerin işini kolaylaştırmaktadır.

Greyfurt

İçerisinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar sayesinde doğal yolla zararlı maddeleri vücuttan atar.

Havuç

Havucun içindeki flavonoidler ve beta karoten karaciğerin sağlıklı çalışabilmesini sağlar.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

İçinde bulunan klorofiller sayesinde karaciğerin rahatlamasını sağlamaktadır. Roka, ıspanak ve karahindiba karaciğeri temizleyen en iyi yeşil yapraklı sebzelere örnektir.

Ceviz

Ceviz içerisinde bulunan arjinin, glutation ve n-3 yağ asitleri sayesinde karaciğerin temizlenmesine yardım eden en iyi gıdalardandır.

Tam Tahıllar

Beyaz un yerine ta tahıllı gıdalar tüketmek içerisinde bulunan B vitaminleri sayesinde karaciğer sağlığınız için daha doğru bir seçim olacaktır.

Enginar

Enginar yaprakları, kandaki kolesterol düzeyini belirler ve ana enzim üretimini baskılar. Böylece kandaki kolesterolü süzmekle görevli olan karaciğerin yükünü hafiflemiş olur.

DASH Diyetinde Hangi Besinler Tüketilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu