MutfakOrdan Burdan

Dünya Mutfağından 14 Farklı Mantı

Mantı denilince aklınıza ilk olarak bizim mantımız gelse de her ülkenin kendine özgü bir mantı çeşidi vardır. İşte her ülkenin kendine özgü mantıları...

Dünya Mutfağından 14 farklı Mantı

Türkiye – Mantı

Bizim mantımızı hiçbir şeye değişmem diyenler için ilk olarak onu tanıtalım dedik. Lezzetiyle tüm dünyanın hayran kaldığı, yemeye doyulmayan halis muhlis Türk mantısı.

Azerbaycan – Düşbere

Bizim mantımızın sirkeli çorbada servis edilen hali olan düşbere Azerbaycan’ın geleneksel yemeklerindendir.

İtalya – Ravioli

Makaranalarıyla ünlü olan İtaly2nın geleneksel mantısı Ravioli, genellikle içine peynir veya ıspanak doldurarak hazırlanır.

İspanya – Noqui

İçerisine sebze ve et birlikte doldurularak hazırlanan bu mantı çeşidi, İspanya’da ara sıcak olarak tüketilmektedir.

Nepal – Momo

Nepal ve Güney Hindistan’da sıklıkla tüketilen bir mantı çeşidi olan momo içsiz bir mantı çeşididir.

Afganistan – Mantu

Lezzet ve pişirilme açısından Türk mutfağı ile aynı özellikleri taşıyan Afganistan’ın geleneksel yemeği mantu şekil açısından Uzak Doğuya benzemektedir.

Rusya – Siberian Pelmeni

Bizim geleneksel mantımız ile aynı yöntemlerle yapılan Siberian Pelmeni’nin tek farkı üzerine yoğurt yerine ketçap ve mayonez ile servis edilmesidir.

Moğolistan – Kuushur

Bir çeşit kıymalı pişi olarak da adlandırabileceğimiz bu mantı Moğolistan’ın kendine özgü yemeklerindendir.

Polonya – Pierogie

Polonya’nın geleneksel yemeklerinden olan piergie, farklı pişirme teknikleri ve özgürce hazırlanabilecek iç harcı ile her damağa hitap edebilecek bir mantı çeşididir.

Brezilya – Coxinha

Usul olarak bizim içli köftemizi andıran, içerisindeki haşlanmış tavuk parçaları ve dışındaki o galeta unu kaplaması ile kızartılarak pişirilen Brezilya’ya özgü bir mantı çeşididir.

Kore – Mandu

Kore mutfağının en sevilen yemeklerinden Mandu, büyük yapısı ile bizim mantılarımıza biraz ters düşse bile lezzet açısından oldukça iddialı bir mantı çeşididir. Mandu, buğulanmış, haşlanmış, tavada kızartılmış veya derin kızartılmış halde pişirilebilir.

Gürcistan – Khinkali

Gürcü mutfağının geleneksel yemeği olan Khinkali, hamurunun içerisine genellikle mantar, patates ve eti birlikte harmanlayarak doldurulur.

Japonya – Gyoza

Lezzetli bir iç harcı ile doldurulup önce suda haşlanıp daha sonra tava ile pişrilmeye devam eden gyoza Japon mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir.

Çin – Baozi

Çin mutfağının geleneksel yemeklerinden olan baozi hamurun içerisine et ya da sebze doldurularak buharda pişirilerek hazırlanır.

Farklı Mantı Çeşitleri

Balkan mutfağının en lezzetli yemeklerinden Boşnak Mantısı.

Boşnak Mantısı Tarifi

Nevşehir’e özgü Peravu mantısı, bir diğer adıyla peynirli mantı.

Peravu Mantısı (Peynirli Mantı) Tarifi

Mantıyı farklı bir şekilde denemek isteyenler için çıtır çıtır bir mantı tarifi. Nefis tereyağı ve süzme yoğurdun en güzel birleşimi olan mantı, sofralarınıza çıtır çıtır geliyor.

Çıtır Mantı Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu