Yaşam

“Beni Ödülle Cezalandırma” Oku (Ödülün görünmeyen gizli zararları)

Dr. Özgür Bolat, bu kitabında sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar! Acaba ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış mı? Dr. Özgür Bolat’ın bu kitabında;

  • “takdir alırsan sana tablet alacağım.”
  • “ödevlerini bitirirsen oyun oynayabilirsin.”
  • “kitap okuyanlara sözlüden 100 vereceğim”

gibi çok bilinen yanlışlarımızın olduğunu bilimsel açıklamalar ile bizlere sunmuştur. Çocuk eğitiminde ödül ve cezanın, içsel motivasyonu nasıl olumsuz etkilediğinden ve içsel motivasyonun nasıl geliştirilebileceğinden bahsediliyor kitapta. Tüm anne ve babaların, öğretmenlerin okuması gereken bir kitap.

“Beni Ödülle Cezalandırma” Oku (Ödülün görünmeyen gizli zararları)

DOĞAN KİTAP

• Ödül, neden motivasyonu düşürür?
• Ödülle değerler neden öğretilemez?
• Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
• Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
• Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
• Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.

DR. ÖZGÜR BOLAT
Eğitim Bilimci

Kısaca Dr. Özgür Bolat…

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Türk Eğitim Vakfı ve Fulbright bursuyla Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden aldı. 2007-2008 yılını MIT Sloan School of Management’ta dersler alarak ve araştırma yaparak geçirdi. Dr. Özgür Bolat, hürriyet.com.tr’de yazılarına ve Gelişen Aile Akademisi ve Öğretmen Liderliği Akademisi kurucusu olarak çalışma ve araştırmalarına devam etmektedir.

Kızının Kaleminden “Malcolm X”

Mayonez Tarifi (Ev Yapımı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu