MutfakSağlık

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa ile yapılan lezzetler son yıllarda ülkemizde de popüler bir hale geldi. Makarna ve pirincin ikamesi olarak görülen kinoa, dünyanın en popüler sağlık gıdalarından biri olarak sayılmaktadır.

Kinoa, dünyanın en popüler sağlık gıdalarından biri olarak sayılmaktadır.  Kinoada lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, E vitamini ve çeşitli faydalı antioksidanlar bulunur. Beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere üç tipi vardır. Kinoa, GDO’suz, glutensizdir ve genellikle organik olarak yetiştirilir. Kinoa tohumları tam protein kategorisinde olup bu özelliği ile vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içermektedir.

Tam protein içeren bitkiler oldukça nadirdir ve kinoa vejetaryenler için oldukça popüler bir besindir. Kinoa, kolesterolü yükselten doymuş yağlar içeren hayvansal protein kaynaklarına göre daha sağlıklı bir protein kaynağı olarak belirtilebilir. Kinoa gluten içermeyen bir besin olması sebebiyle Çölyak hastaları ve glutensiz diyetler için önerilen bir besin kaynağıdır. Kinoa ile glutensiz ekmekler, çörekler, kinoa gevrekleri hazırlayabilirsiniz.

Kinoa diğer tahıllara oranla 2 kat fazla besin lifi içeriği sayesinde, besin lifi bakımından yetersiz beslenmenin yarattığı en büyük sorun olan kabızlığa karşı önerilen besinlerin başında gelir. Besin lifi aynı zamanda diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolünü sağlar. Kinoada bulunan bolca manganez vücudun enerji üretimi sırasında oluşan hücre hasarına karşı koruma sağlayarak başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korumaya yardımcıdır. Düzenli olarak kinoa yemeniz HDL (iyi kolesterol) oranını koruduğunuz anlamına gelir. Ayrıca kinoada bulunan bazı bileşenler de damarların iltihaplı hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa yüksek lif içerir.

 • Kinoanın bir diğer önemli faydası ise yüksek lif içeriğidir.
 • 1 su bardağı pişmiş kinoa yaklaşık 5 gram çözünür lif içermektedir.
 • Çok sayıda bilimsel çalışma, çözünür lifin kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmeye, aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kinoa gluten içermez.

 • Kinoa  gluten içermeyen gıdalardan birisidir.
 • Glutensiz beslenenler kinoayı gönül rahatlığıyla tüketebilirler.
 • Yapılan araştırmalar gluten içermeyen ekmek ve makarnalar yerine kinoa tüketmenin kan şekerini ve trigliserid düzeyini belirgin derecede düşürdüğünü göstermiştir.

Kinoa düşük glisemik indekse sahiptir.

 • Glisemik indeks , bir yiyeceğin kan şekerinizi ne kadar çabuk yükseltebileceğini gösteriyor.
 • Yüksek glisemik indeksli besinler artmış açlık, iştah kontrolü sağlayamama gibi sorunlar yaratabilir.
 • Kinoanın glisemik indeksi ise sadece 53 yani düşük olarak kabul ediliyor.

Kinoa yüksek protein içerir.

 • Kinoa vücutta sentezlenemeyen yani dışarıdan alınması gereken 9 esansiyel aminoasitin tümünü içeriyor.
 • Bu nedenle kinoa , mükemmel bir protein kaynağı olarak görülüyor. 1 su bardağı pişmiş kinoa 8 gram protein içeriğiyle veganlar ve vejeteryanlar için önemli bir bitkisel protein kaynağıdır.
 • Kinoa  ayrıca yüksek protein içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırıp, daha kolay iştah kontrolü sağlayabilir.

Kinoa yüksek mineral içerir.

 • Özellikle magnezyum, potasyum, çinko ve demir bulunur ve oldukça gerekli minerallerdir.
 • Gıdalar ile yeterince alamadığımız bu 4 mineral yönünden kinoa tohumu oldukça zengindir.
 • Ancak bu minerallerden yeterince faydalanmak için kinoa tohumlarının tüketilmeden önce su da bekletilmesi ve iyi yıkanması oldukça önemlidir.

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Pezik Çorbası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu