Ordan Burdan

“Orta Asyanın Büyülü Sesi” Alim Kasımov Kimdir?

Dünyanın önde gelen muğam yorumcuları arasında olan Azeri ses sanatçısı Alim Kasımov kimdir?

Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın büyük sanatçısı Alim Qasimov Kimdir? Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın büyük sanatçısı Alim Qasimov’dan batıda “orta asyanın büyülü sesi” ünvanıyla adledilir. Muhteşem bir duruluğa sahip sesi ve yorumuyla Azeri muziğinin en baba temsilcilerinden biri olmayı başarmış büyük usta Alim Kasımov.

Alim Kasımov Kimdir?

Alim Kasımov, 14 Ağustos 1957 yılında Azerbaycan’ın Şamabhı vilayetinde dünyaya gelmiştir.  Dünyanın önde gelen muğam yorumcuları arasındadır. 1999 yılında Uluslararası Müzik Konseyi tarafından UNESCO Müzik Ödülüne layık görülmüştür.

Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, İspanya, Brezilya, Hong Kong, Japonya, İran, ABD ve başka ülkelerde konserler veren sanatçı, Azerbaycan muğam sanatını tüm dünyada tanıtarak, Azerbaycan kültürünün dünyaya yayılmasında etkili olmuştur.

Azerbaycan’ın klasik müziği olan muğamın etkili icracılarından olmasının yanında; sufi geleneğinden esinlenen müziği ile de dikkat çekmektedir.

Azerbaycan’dan Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyada albümleri dinlenen sanatçıya yurtdışında en yoğun ilgiyi Fransa, Almanya ve ABD’de çekmektedir. Albümleri müzik piyasasına Alman müzik firması World Network tarafından pazarlanmaktadır.

Azerbaycan`da âşık tarzı halk müziği geleneğini de içinde barındıran Alim Kasımov’un müziğine, Türk ve Fars edebiyatının önemli isimleri de kaynaklık etmektedir. Sanatçı; Fuzûlî, Hakani Şirvani ve Nizami Gencevi gibi Azerbaycan edebiyatının önde gelen şairlerinin sözlerini ya aynen alarak bestelemiş ya da onlardan esinlenerek söz yazmıştır. Sanatçının müzik kariyerindeki en önemli albümleri The Legendary Art of Mugham ve Love’s Deep Ocean adını taşımaktadır. Albümlerinde Fuzûlî, Nizami Gencevi ve Aliağa Vahid’den gazeller bulunmaktadır.

Ayrıca Alim Qasimov, küçüklüğünden beri yanında yetiştirdiği kızı Fergana Qasimov ile birlikte konserler veriyor.

Dünyanın Uyanışı – Şengül Boybaş (Atiye Dizisinin Kitabı)

Beethoven 250 Yaşında! 2020 Beethoven Yılı Olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu