Seyahat

Karadeniz´in En Güzel 5 Yaylası

Güzelliği ve manzaraları dillere destan, anlatmakla bitmeyecek meşhur Karadeniz yaylalarını sizler için derledik. Artvin´den Rize´ye kadar bir çok yaylaya sahip olan Karadeniz bölgesinin görülmeye değer en meşhur 5 yaylasını sizler için seçtik. Seyahat planlarınıza bu yayları da mutlaka eklemelisiniz. İşte Karadeniz´in En Güzel 5 Yaylası…

Karadeniz´in En Güzel 5 Yaylası

1. Ayder Yaylası

Rize Çamlıhemşin´de bulunan Ayder yaylası artık tamamen turizm bölgesi haline gelmiş durumdadır. Görülmeye değer ve en meşhur yaylalar arasında yer alan Ayder yaylası, turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir. 1350 metre yüksekliğe sahip olan Ayder yaylası, hem yaz hem de kış dönemlerinde düzenlenen festivallerin etkisiyle de büyük ilgi görmektedir.

2. Anzer Yaylası

Rize İkizdere’ye bağlı olan Anzer Yaylası 2105 metre yüksekliğe sahiptir. Balı ile ünlü olan bu yayla ilkbahar ve yaz aylarında büyük ilgi görmektedir. Zengin florası ile arıların en sevdiği bölge olan Anzer yaylasının, şifa kaynağı olan balı da bir tek bu bölgede üretilmektedir.

3. Gito Yaylası

Yine Rize Çamlıhemşin´nin Çat Vadisinde yer alan Gito yaylası en meşhur yaylalardandır. Sosyal medyada sıkça gördüğümüz salıncak fotoğrafı bu yaylada yer almaktadır. 2.070 metre yüksekliğe sahip olan Gito yaylası, dik yokuşları ile ünlüdür. Ancak bulutların üstünde zaman geçirmek istiyorsanız bu fırsatı kaçırmamalısınız.

4. Karagöl Yaylası

Artvin, Borçka´da yer alan Karagöl yaylası, Borçka Karagöl Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu yayla gerçekleşen bir heyelan sonucunda oluşmuştur. Özellikle yaz mevsimlerinde yoğun ilgi gören Karagöl yaylası, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Aynı zamanda kamp severlerinde uğrak noktalarındandır.

5. Pokut Yaylası

Rize Çamlıhemşin´de yer alan Pokut yaylası, 2.023 metre yükseklikte yer almaktadır. Pokut yaylası, yayla evleri, bulut denizi ve kahvaltısı ile meşhurdur. Karlı dağlar, yemyeşil ve çeşitli bitki örtüsü, gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Son dönemlerde ise Ayder yaylasından daha çok ilgi görmeye başlamış ve ziyaretçi sayıları oldukça artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu