Sağlık

Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni, kadınlardan ziyade erkeklerde görülen ve toplumda %1 oranında olan psikiyatrik bir hastalık türüdür. En sık görülen 16-40 yaş aralığıdır. Yaşamın her alanını etkileyen bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hasta  hayatına sanki bu hastalık hiç olmamış gibi devam edebilir.

Şizofreni Nedir?

Zihinsel bir rahatsızlık olan şizofreni; hastanın yaşanan olayları algılayış şeklini etkileyen, hareketlerini kısıtlayan, aile ve çevresiyle olan ilişkilerini bozabilen psikiyatrik bir hastalıktır. Şizofreni hastası bir insan halüsülasyonlar görebilir, sanrılara inanabilir ve hatta gerçeklik ile hayali birbirinden ayıramaz duruma gelebilir. Şizofreni sinsi ilerleyen bir hastalık şeklidir. Eğer erken teşhis edilebilirse oluşacak tehlikeler kontrol altına alınabilir. Hastanın yaşam kalitesi böylelikle arttırılabilir. Şizofreni tedavisi yaşam boyu sürdürülmesi gereken bir tedavidir.

Şizofreni, bir çok dizi ve filme konu olmuş bir hastalık türüdür. Fakat dizi ve filmlerde anlatılan şizofrenik insanlar tehlikeli, saldırgan ve çok kişilikli gibi gösterilir. Bu hiç de öyle değildir. Çünkü aksine şizofreni hastalığı olan insanların genelinde saldırganlık ve şiddet söz konusu bile değildir.

Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Neden Olur?

Şizofreni; genetik faktörler, annenin gebelik esnasında geçirdiği bazı enfeksiyon hastalıkları ve çevresel faktörler gibi durumlardan kaynaklanabilir. Beyindeki kimyasallarla ilgili sorunlardan dolayı şizofreniye yatkınlık görülebilir.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni belirtileri her hastada farklılık gösterebilir. Fakat içine kapanma durumu, sosyal çevre ve aileden uzaklaşma ve fazla konuşmama gibi belirtiler görülebilir. hastalığın çoğaldığı esnada ise yukarıda saydığımız gibi halüsülasyonlar ve sanrılar görülebilmektedir. Düzensiz düşünmek, sorulan bir soru karşısında cevap verememek yada konuyla alakasız şeyler anlatmak belirtilerindendir. Bunun yanında abartılı hareketler ve çocuksu tavırlar sergileyebilirler. Bunların haricinde surat ifadesinde oluşan mimiksiz tavırlar, sebepsiz yerde oluşan duygusallık, göz teması kurmaktan kaçınmak ve kişisel hijyenine önem vermemek şizofreni belitilerinden sayılabilir.

Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni tedavisi psikiyatristler yardımıyla ilaçlarla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde hastaya ve aileye psikolojik destek verilmesi oldukça önemlidir. Şizofreni tedavisinde en önemli nokta ise hastanın yaşam boyu bu tedaviyi almasıdır. Almadığı takdirde tekrardan aynı sorunlar yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu