Moda

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız sürdürülebilir moda kavramı neyi ifade etmektedir? Moda sektöründe hızla yayılmaya devam eden bu kavram; ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunarak moda ürünlerini ve sistemini değiştirmeyi hedefleyen bir akımdır.

Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir moda; hem çevresel hem de sosyo-ekonomik yönler dikkate alınarak mümkün olan en sürdürülebilir şekilde üretilen, pazarlanan ve kullanılan giyim, ayakkabı ve aksesuarlar olarak tanımlanabilir. Uygulamada bu, ürünün tasarım, hammadde üretimi, imalat, nakliye, depolama, pazarlama ve nihai satıştan ürünün ve ürünün kullanımı, yeniden kullanımı, onarımı, yeniden yapımı ve geri dönüştürülmesine kadar tüm aşamalarını iyileştirmek için sürekli çalışmayı ifade eder.

Sürdürülebilir bir moda endüstrisi, yıllarca çalışmaya devam edebilecek şekilde işlemesi gereken bir endüstridir. Ne yazık ki, kasıtlı olarak ucuz fiyatlarla hızlı bir şekilde tüketilmek üzere tasarlanmış ve alışveriş yapanların kıyafetleri tek kullanımlık olarak görmelerine yol açan günümüzün baskın ‘hızlı modası’ için doğru değildir. Hızlı moda döngüsü sürdürülebilir olmaktan uzaktır çünkü; Dünya’nın doğal kaynaklarını katlanarak tüketir, dünyanın dört bir yanındaki işçileri sömürür ve çok büyük miktarda israfla sonuçlanır.

Sürdürülebilir Moda

Bireysel tutum gereklidir…

Sürdürülebilir moda; aynı zamanda bireysel tutum ve davranışlarda değişiklik gerektiren daha sürdürülebilir tüketim ve kullanım kalıpları ile ilgilidir. Bugün İsveç’teki hemen hemen tüm büyük giyim şirketlerinin sürdürülebilirlik alanında özellikle üretim aşamasında, ancak aynı zamanda artan yeniden kullanımı ve geri dönüşümü teşvik etmek için; kullanıcı düzeyinde giderek artan bir çalışmaları mevcuttur.

“Geçmişiniz ne olursa olsun, bazı gerçekten temel şeyler üzerinde hepimiz hemfikir olabiliriz. Kimse tişört yapmak için ölmemeli ve gezegenimize toksin dökmemeliyiz “

– WHİTNEY BAUCK GREEN DREAMER PODCAST

Sürdürülebilir Moda İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Düşük etkili doğal ve organik malzemeler kullanılan kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Geri dönüştürülmüş veya stoksuz malzemeler tercih edilmelidir.
  • Çevre dostu boyaları ve Bluesign veya OEKO-TEX sertifikaları olan markalar tercih edilmelidir.
  • Yenilenebilir enerji ile çalışan tesislerde üretilen ve yerel olarak üretilen giysiler kullanılmalıdır.
  • İkinci el veya daha uzun süre dayanıklı giysiler kullanılmalıdır.
  • Giysilerinize iyi bakarak, gerektiği gibi onararak ve dikerek ömrünü uzatmak ve görünümlerini mevcut zevklerinize göre modernize etmek için değişiklikler yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu