Sağlık

Perimenopoz Nedir?

Adet düzensizlikleri, sıcak basmalar ve değişken ruh halleriyle kendini belli eden perimenopoz dönemi nedir? Menopoza geçiş dönemi olan perimenopoz; her kadının yaşadığı doğal bir geçiş sürecidir. Belirtileri kişiden kişiye değişkenli gösterse de genellikle adet düzensizlikleri sıcak basmalar ve değişken ruh halleri görülmektedir. Perimenopozun ne kadar süreceği ise her kadında farklılık gösterir. Peki perimenopoz nedir? Belirtileri nelerdir? Sizler için araştırdık, işte tüm ayrıntılarıyla perimenopoz…

Perimenopoz

Menopoza geçiş süreci olan döneme verilen isim Perimenopoz; menopoza kadar süren iki ile sekiz yılı kapsayan bir dönemdir. Bu dönemlerde östrojen seviyeleri yükselebilir veya düşebilir. Ancak bu dönem genellikle kademeli olarak;  östrojen seviyesi düşmesine, sıcak basmalara, ruh hali değişimlerine ve diğer semptomlara neden olur.

Menopozdan önceki dönem olan perimenopoz; yumurtalıklarınızın küçülmesi ve daha az östrojen yapmasından kaynaklanmaktadır. Perimenopoz belirtileri, bir yıl boyunca adet görmediğinizde teşhis edilen tam menopozdan önce birkaç yıl sürebilmektedir.

Perimenopoz Ne Kadar Sürer?

Tüm kadınların yaşadığı doğal bir süreç olan perimenopoz; genellikle kırklı yaşlarda görülse de kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Öyle ki bazı kadınlarda belirtiler 30’larının sonlarında başlar. Erken dönemlerde östrojen düzensiz bir şekilde yükselip alçaldıkça adetleriniz düzensiz, kısa veya uzun olabilmektedir. Perimenopoz dönemi de her kadında farklı uzunluklarda görülmektedir. Ancak ortalama uzunluğunun 3 ila 4 yıl olduğu bilinmektedir.

Perimenopoz Belirtileri Nelerdir?

Bu dönemde ortaya çıkan belirtilerde her kadında farklılık gösterir. Kimileri tam anlamıyla bu dönemi yaşarken, bazı kadınlar hiçbir belirti yaşamadan bu dönemi atlatırlar. Ancak en yaygın görülen perimenopoz belirtileri ise şunlardır;

  • Sıcak basmaları ve gece terlemeleri
  • Vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki
  • Uyku problemi
  • Sinirlilik ve depresyon dahil olmak üzere ruh hali değişimleri
  • Odaklanmada zorluk

Perimenopoz Döneminde Hamile Kalınabilir Mi?

Bir yıl boyunca adet döneminiz olmayan tam menopoza ulaşana kadar hala hamile kalınabilmektedir. Ancak doğum kontrol hapı almak, hamileliği önlerken rahatsız edici perimenopoz semptomlarının bir kısmını da hafifletebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu