Ordan BurdanYaşam

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1962-1963 yılları arasında kaleme aldığı Elveda Gülsarı  adlı roman. Rusça yazılmış romanda Josef Stalin yönetimine karşı eleştirel bir dil kullanılmıştır. Kitapta ana karakter Tanabay’dır, Gülsarı ise cinsi bir attır.

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

İlk Yayınlanma Tarihi: 1966

Gülsarı, cins ve ünlü bir yorga atın adıdır. Yazar, korkunç bir duygudaşlık yeteneğiyle bir yandan Gülsarı’nın doğumundan ölümüne kadar geçen fırtınalı hayat macerasını, diğer yandan onun biricik yetiştiricisi Tanabay’ın çilesini anlatır. Tanabay can çekişen sevgili atının başında geçmişiyle hesaplaşır. Kendini devrime, mutlu yarınlara adamış, ama siyasi rejim onun ömrünü mutsuzluklar ve sıkıntılar içinde geçirmesine sebep olmuştur. İçerisinde yaşadığı toplum değişim adı altında bütün değerlerini kaybetmiştir.

Cengiz Aytmatov, kendine özgü anlatım tarzı ve etkileyiciliği ile hikâyenin geçtiği tabiatı betimliyor, Kırgız – Kazak Türklerinin töre ve folklorunu ebedileştiriyor.

Cengiz Aytmatov Kimdir?

Cengiz Aytmatov 12 Aralık 19282’de  Sovyet’ler Birliği’nde dünyaya gelmiştir. Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi olan Cengiz Aytmatov, Türk dünyasının ünlü yazarlarındandır. Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtmıştır.

Cengiz Aytmatov Kimdir?

Cengiz Aytmatov Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu