Yaşam

Körlük | Jose Saramago

Okumanız gereken kitaplar arasında Nobel Ödüllü Portekiz yazar Jose Saramago'nun Körlük adlı romanı var.

Jose Saramago‘nun 1995 yılında yazdığı romandır. Körlük, giderek körleşen insanoğlunun dibe vurup yeniden yükselişini anlatır. Jose Saramago 2004 yılında Körlük romanının devamı niteliğinde Görmek adlı romanını kaleme almıştır. Körlük romanı, 2008 yılında Fernando Meirelles tarafından filme çekilmiştir.

Körlük romanı bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde geçer. Hiçbir kahramanın adı yoktur. Romanda nokta ve virgül hariç hiç bir noktalama işareti kullanılmamıştır.

Körlük Konusu

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

2020’nin En Çok Okunan Kitapları

Bilimsel Olarak Anksiyeteyi Hafifleten 4 Şarkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu