Ordan BurdanYaşam

Cinayetten Asılan Katil Fil Mary

Sparks World Famous Show sirkinin en sevilen hayvanlarından olan Mary isimli fil, 1916 yılında antrenörünü öldürdü diye idam edildi. 20. yüzyılın başlarında sirk hayvanlarının istismarının uyarıcı bir hikayesi olarak anlatılan “Katil Mary” hikayesi okuyanları şaşkına çeviriyor.

Cinayetten Asılan Katil Fil Mary

12 Eylül 1916 yılında Kızıl lakaplı Walter Eldridge, Sparks World Famous Showlar sirkinde fil eğitmen yardımcısı olarak işe başlamıştı. Fil eğitmenliği konusunda oldukça tecrübesiz olan Walter Eldridge, fillere tek yaptığı şey ucunda keskin bir mızrak bulunan değnek ile onları idare etmeye çalışmaktı. O dönemlerde Sparks World Famous Show’un yıldızı olan Asyalı 5 tonluk Mary’ide yöneten kişi Walter Eldridge’ti. Walter Eldridge Mary’i, sırtına binerek birçok show gösterisi gerçekleştirmiştir.

Eğitmen Walter Eldridge ölümü ise şu şekilde gerçekleşmişti; Bir eğitim gününde Mary karpuz kabuğunu kemirmek için bir noktaya uzanır ve eğitmeni o sırada bu duruma karşı koymak için çengelle kulağının arkasına vurmaya başlar. Bu duruma çok sinirlenen Mary ise eğitmenini hortumuyla içecek standına fırlatır ve kafasına basarak ezer. Eğitmen Walter Eldridge o anda ölür.

Korkmuş seyirciler çığlık atıp sirki terk etmeye başlarken, orada olan yerel bir demirci Mary’yi tabancayla ateş etmeye başlar. Tek kurşunla yetinmeyen demirci beş mermi atar. O sırada orada olan kasaba halkı ise demirciye “Fili öldür, fili öldür!” diye bağırmaya başlarlar.

Olaydan sonra sirk sahibi Charlie Sparks, halkın olaya verdiği büyük tepkiyi bastırmanın tek yolu olarak fili halkın içerisinde öldürmekte bulur. Daha sonra filin, vagon üzerine monte edilmiş bir endüstriyel vinçten boynundan asılmasına karar verilir. 13 Eylül 1916 yılında Mary, Clinchfield Demiryolu bahçesinde 2.500’den fazla insanın içinde idam etmek için hazırlatılır. Boynuna ve ayaklarına zincir bağlanılan Mary, vincin ilk kaldırdığı sırada kemikleri kırılmaya başlar. Dehşet bir kırılma sesleriyle yukarı doğru çekilmeye başlayan file zincir dayanamaz ve Mary aşağı düşer. Düşmesiyle kalça kemikleri de kırılan Mary’nin bütün kemikleri kırılmış olur. Bununla yetinemeyen yetkililer Mary’i tekrardan daha güçlü bir zincir ile bağlayıp ikinci kez idama götürülür. İzleyenlerin kahkahaları ve tezahüratlarının yanında bile Mary’nin acı veren çığlıkları ve homurtuları duyulabiliyordu.

Bir süre sonra sesi kesilen Mary’i yerel veteriner öldüğünü ilan edene kadar yarım saat asılı kalmıştır. Onun dehşet verici sonu o kadar korkunç derecede gerçeküstü bir fotoğrafa kaydedildi ki, bazıları bunun sahte olması gerektiğini öne sürdüler ama ne yazık ki, gerçekliği o sırada çekilen diğer raporlar ve fotoğraflarla onaylandı.

Mary’nin Acı Ölümü

 

Tuhaf Bebek Kafesi Uygulaması

“Yalnızlık” Yaratıcılığı Geliştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu