Kişisel BakımOrdan Burdan

Siyah Nokta Temizleme Rehberi ile Kusursuz Bir Cilde Kavuşun!

Cildinizin pürüzsüz, sağlıklı ve doğal bir ışıltıya sahip olmasını ister miydiniz?

Siyah noktalar mükemmel bir cildin en büyük düşmanıdır. Fakat siyah nokta temizleme rehberimiz sayesinde cilt bakımlarınızı yaparak siyah nokta görünümünden kurtulabilmeniz mümkün.

Kirli hava, makyaj kalıntıları, sebum gibi nedenlerle cilt foliküllerinin tıkanması sonucu oluşan siyah noktaların en çok burun bölgesinde yoğunlaşsa da vücudun hemen her yerinde görülme olasılığı vardır. Kimi zaman cildin yeterince temizlenmemesi, kimi zaman genetik faktörlerin de etkili olması ile gözle görülür bir şekilde artış gösteren siyah noktalardan kurtulmak için pek çok yol mevcuttur. İşte siyah noktalardan kurtulmak için deneyebileceğiniz yöntemler…

Siyah Nokta Temizleme Rehberi ile Kusursuz Bir Cilde Kavuşun!

Ergenlikle birlikte daha gözle görülür hale gelen ve gerekli bakımlar yapılmadığı durumlarda sayıları giderek artan siyah noktalar bazen kabusa dönüşebiliyor. Özellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen siyah noktadan tamamen kurtulmak çok kolay olmasa da uygulayabileceğiniz yöntemlerle daha ferah bir cilde kavuşabilirsiniz.

Fakat siyah nokta oluşumunu engellemek için uyguladığınız yöntemleri zaman zaman tekrarlamanızda fayda olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Peki ciltteki gözeneklere yerleşen ve kirli bir görünüme yol açan siyah noktaları temizlemek için neler yapabilir, hangi yöntemlere başvurabilirsiniz?

Buhar Banyosu

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz siyah nokta temizleme yöntemlerinden biri olan buhar banyosu, ciltteki gözeneklerin yumuşamasını ve siyah noktaya neden olan yağ ve kirin ciltten dışarı atılmasını sağlamaktadır. Buhar banyosu yapmak için ihtiyacınız olanlar ise oldukça basit. Yalnızca geniş bir kap, sıcak su ve temiz bir havlu ile gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

Bu doğrultuda, yüzünüzü kabın içindeki suya doğru yaklaştırıp başınızı havluyla kapatmanız gerekiyor. Fakat sıcak su buharının cildinize zarar vermemesi için çok fazla yaklaşmamanızda yarar var. Yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde durduktan sonra gözenekler ısı sayesinde yumuşadıkları için artık siyah noktalara hafifçe bastırdığınızda kolayca dışarı çıktıklarını görebilirsiniz.

Siyah Nokta Bantları

Eczanelerde ve marketlerde rastlayabileceğiniz siyah nokta bantları, siyah noktalardan kurtulmak için en sık başvurulan bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Siyah noktaların bulunduğu bölgeye yapıştırarak kullanabileceğiniz bu bantları çektiğinizde bant yüzeyine yapışarak dışarıya çıkan sebum ve ölü hücreleri rahatlıkla görebilmeniz mümkün. Ancak yine de bu bantları çok sık kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü siyah nokta bantları; siyah noktaların oluşumunu önlemez, yalnızca var olan siyah noktaların bir süreliğine temizlenmesini sağlar. Kişisel bakımlarınızı aksatmadan yaptığınız halde zamanla kötü bir görünüme yol açan siyah noktalarınızdan kurtulmak için siyah nokta bantlarına arada bir başvurabilirsiniz.

Dermokozmetik Ürünler

Ciltteki fazla yağı kurutmaya ve ölü hücreleri temizlemeye yarayan profesyonel ürünler yardımıyla siyah noktalarla tıkanan gözeneklerinizi arındırabilirsiniz. Eczanelerde ve kozmetik mağazalarda reçetesiz olarak satılan bu ürünler krem veya jel formunda olmaktadır. İçeriğindeki salisilik asit, benzoil peroksit ve glikolik asit bulunan bu temizleyici ürünleri doğrudan cildinize uygulayıp daha sonra durulayarak kullanabilmeniz mümkün.

Cilt Bakım Maskeleri

Maske ve peeling bakımları, cilt temizliği açısından oldukça önemlidir. Ancak doğal ürünlerle kendi hazırlayabileceğiniz ürünler, siyah noktalarla savaşırken en etkili silahlarınız olacaktır. Gözeneklerin sıkılaşmasını ve siyah noktaların ciltten atılmasını sağlayan bu doğal maskeleri hazırlaması da son derece basittir.

Güzelliğiniz için uzun yıllardır profesyonel bakış açısıyla çalışan Ergül Keskin Conture Make up Studio ekibinin tavsiye ettiği evde cilt bakımı önerilerini uygulayarak siz de bu savaşın galibi olabilirsiniz. Bu doğrultuda ilk olarak yulaf ve yoğurt maskesinin tarifini vermek istiyoruz. 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak elde edebileceğiniz maskenizi yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekleyin. Ardından cildinizi bol suyla durulayabilirsiniz. Hepsi bu kadar!

Bir diğer maske tarifimizi hazırlamak için ihtiyacınız olan tek malzeme ise yalnızca 1 adet yumurta akı. Parmaklarınızla yumuşak hareketlerle cildinize uygulayacağınız yumurta akını yaklaşık 15 – 20 dakika sonunda bol suyla temizlemeniz yeterli olacaktır. Siyah nokta temizleme özelliğinin yanı sıra cildi besleme özelliği de bulunan yumurta akını uyguladıktan sonra cildinizin daha parlak hale geldiğine de şahit olabilirsiniz.

Hydrafacial

Son yılların en gözde cilt bakımlarından biri olan hydrafacial ile gözeneklerinizi arındırabilir ve cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyesini yaparak daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Yeni nesil cilt bakımı teknolojilerinden olan hydrafacial, tüm cilt tiplerine uygun olduğu gibi her mevsimde de uygulanabilir. Ayrıca ağrısız ve acısız bir bakım tekniği olan hydrafacial sayesinde ciltteki ince çizgilerden de kurtulabilirsiniz.

Kaynak: ergulkeskin.com

Zencefil İle Cildiniz Gerçek Güzelliğine Kavuşuyor

Evde Kil Maskesi Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu