Ordan BurdanSağlık

Çobançantası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu bitkiye çobançantası denilmesinin nedeni üçgen şeklinin çobanların çantasına benzemesinden kaynaklanır.

İngilizcesi “purse shepherd” olan çobançantası hemen hemen her derde devadır. Bir yıl içerisinde 6-7 defa tohum döken bu bitki, Ocak ayından Aralık ayına kadar çiçek açar ve tohum döker. Kış ayları sert geçmeyen bölge topraklarında yetişen çobançantası dört mevsim sürekli çiçek açar ve tohum döker. Çiçekleri, hermafrodit olduğundan hem erkek hem de dişi organlarını bulundurduğu için kendi kendini döller.

Çobançantası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Oldukça besleyici olan çobançantasının tohumları kuşların özel ilgi alanıdır. Çobançantasının tohumları durgun sulara atıldığında sivrisinekleri cezbederler, yapışkan olduklarından sinek yapışıp kalır ve yaşamı son bulur. Toprak üzerindeki tohumları ise, sinek larvaları için toksik etkilidir. Proteaz enzimi içerdiklerinden larvaların protein yapısını bozarak yok edilmelerini sağlar. Yarım kilo çobançantası tohumu 10 milyon sivrisinek larvasını yok edebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı ona etobur diyenlerde var.

Çiçek açmazdan önce taze yaprakları salatada tere veya lahana yerine kullanılır. C vitamini eksikliğinin neden olduğu skorbüt rahatsızlığına karşı kullanılır. 100 gram çobançantasının yeşil taze yaprakları 300 mg’ın üzerinde C vitamini içerir. Çiçekleri ve tohumları çiğ veya pişirilerek tüketilir. Tohumlarının hafif baharatımsı tadından dolayı çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Tohumlarının %35 i yağdır. Ekstrakte edilerek yenilebilir yağ elde edilir. Kökleri ise taze veya kurutulmuş olarak zencefil yerine kullanılır. Çok yönlü kullanılabilen çobançantasının tohumdan yemeklik yağ veya baharat elde edilirken kökleri, yaprakları ve çiçekleri de tüketilebilmektedir.

Çobançantası aynı zamanda demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum deposudur. B grubu vitaminleri de yeterli düzeyde içerir.

mg /100 g çobançantasında;

  • Demir 41
  • Fosfor 729
  • Potasyum 3 939
  • Kalsiyum 1 763
  • Vit-B1 (tiamin) 2,12
  • Niacin 3,4
  • Vit-B2 (riboflavin) 1,44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu