Ordan BurdanSeyahat

Türkiye’nin Maldivler’i: Salda Gölü

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. Salda Gölü hakkında Mücahit Muğlu neler söylemiş gelin bir de onları inceleyelim...

Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve en temiz temiz göllerinden birisi olarak geçiyor. Turkuaz rengi suyu ve bembeyaz kumsalı ile Türkiye’nin Maldivler’i deniliyor. Salda aslında bir krater gölü ve tektonik hareketler sonucunda oluşmuş. 184 metre derinliğine rağmen en derin bölgelerinde bile su bitkileri bulunuyor. Salda’nın gizemi yalnızca derinliğinde yatmıyor; Salda Gölü‘nde bulun kayalar ve çakıllar Mars’taki toprağın özelliklerini taşımaktaymış.

Tektonik bir krater gölü olduğundan, Salda’nın suyu soda ve magnezyum bakımından zengin. Zaten bu eşsiz beyaz plajın sırrı da içerisindeki magnezyum oranıymış.

Türkiye’nin Maldivler’i: Salda Gölü

Salda Gölü‘nün killi yapısı çamur banyosu için de oldukça uygun. Suyunun cilde iyi geldiği söyleniyor. Çevresindeki yer şekilleri Pamukkale Travertenleri’ni andırıyor.

Salda Gölü Ulaşım:

Salda Gölü‘ne Burdur’dan, Denizli’den ve Antalya’dan ulaşabilirsiniz. En kolay ulaşım Burdur’dan olduğu için ben ilk önce Burdur’a geçtim. Salda Gölü’nden geçen otobüsler Burdur Otogarı’ndan saat başı kalkıyor. Yeşilova Otobüsleri diye sorarsanız size göstereceklerdir. Ulaşım ücreti 10 TL. Otobüste muavine Salda Gölü‘nde ineceğim derseniz sizi Yeşilova Halk Plajı’nda indiriyor ama burası beyaz kumların yer aldığı Maldivler kısmı değil. Orada inmeyip 10 dk daha ilerideki Salda Köyü ayrımında ineceksiniz. (Caminin bulunduğu yol ayrımında.) İndikten sonra yürüyerek göl kenarına ulaşabilirsiniz. Aracı olanlar da araçla göle oldukça yaklaşabiliyorsunuz. Motorlar ise gölün dibine kadar gelebiliyor.

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. Salda Gölü hakkında Mücahit Muğlu neler söylemiş gelin bir de onları inceleyelim...
Salda Gölü

Salda Gölü’nde Kamp ve Konaklama:

Benim Salda’ya gitmemde ki asıl amaç orada kamp atabilmekti. O yüzden tüm ekipmanlarımı yanıma alarak hazırlıklı bir şekilde geldim. Kamp için ilk günü muavinin yanlış yönlendirmesiyle farklı bir yerde geçirsem de toplamda 2 gece kaldım Salda Gölü’nde. Sizler de kamp yapmak istersiniz diye tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Elektrik, market, duş gibi imkanları olan bir yerde kamp yapmak isterseniz Yeşilova Halk Plajı buna çok uygun. Bu bölgede kamp atmak da ücretsiz. Fakat beyaz kumdan oluşan sahil burada yok ve suyu diğer kıyılar gibi temiz değil. İsterseniz çadırınızı buraya kurup, gün içerisinde beyaz kum tepeleri olarak adlandırılan diğer kıyıya gidebilirsiniz. Yeşilova Halk Plajı‘nda çadırı olmayanlar için çadır kiralama imkanı var. Ayrıca kamp yapmaya sıcak bakmıyorsanız burada yer alan bungalowlarda da konaklayabilirsiniz.

Maldivler denen beyaz kum tepelerinde kamp yapmak artık yasaklandığı için Yeşilova Halk Plajı dışında bir alternatifiniz olmayacaktır. Salda Gölü çevresinde kamp atarken lütfen ateş yakmayın. Bembeyaz kumsallar bilinçsizce ateş yakan insanlar yüzünden çok fazla zarar görüyor. Yanınıza alacağınız ufak bir kamp ocağı yemek ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır.

Ayrıca göl kenarına kamp atarım araçtan da son ses müzik açarım kafasında biriyseniz Salda Gölü’ne hiç uğramayın bile. Kamp yaparken son ses müzik açmış saygısız insanlar yüzünden keyfimiz fena halde kaçmıştı.

Salda Gölü’nde Yüzmek:

İnsan Salda Gölü’nün o turkuazını görünce yüzmeden edemiyor. Gölü her gördükçe içimden bir an önce suya atlamak geliyordu. Tabii suyu biraz soğuk olduğu için uzunca bir süre cesaret edemedim.

Salda Gölü hakkında suyuna asbest karıştığına ve zehirli olduğuna dair iddialar var. Biz gölde hem yüzerek hem de suyunu içerek bu iddiaları çürüttük. Suyu biraz soğuk olsa da rahatça yüzebilirsiniz. Bahsettiğim beyaz kum tepelerinin olduğu yerde çok güzel bir sahil şeridi var. Yüzme bilmeyenler de beyaz kum adalarının olduğu yerde rahatça suya girebilir. Su seviyesi uzunca bir süre boyu geçmiyor ama yine de temkinli olmakta fayda var. Bazı yerler bataklık halini almış. Yüzerken su yılanlarına rastlarsanız da tedirgin olmanıza gerek yok tamamen zararsızlar.

Salda Gölü’nde Yapılacak Şeyler:

  • Kamp atabilirsiniz,
  • Göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz,
  • Turkuaz rengi suyunda yüzebilirsiniz,
  • Etraftaki ormanlık alana yürüyüş yapıp göl manzarasını yukarıdan seyredebilirsiniz.
  • Cilde yararlı olduğu bilinen, çamur banyosu yapabilirsiniz.
  • Çevredeki ormanlık alan ve düzlüklerde piknik yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu