Ordan BurdanSağlık

Kahve İçin Hafızanız Güçlensin

Araştırmacılar, milyonlarca insanın günü daha zinde ve uyanık geçirmek için tercih ettiği kahvenin, bu canlandırıcı desteğinin yanı sıra belleği güçlendirici özelliği olduğunu açıkladı.

Psikoloji ve beyin bilim­leri uzmanı Doç. Michael Yassa ve ekibi, kafeinin insanlarda uzun dönemli hafıza üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu keşfetti. Nature Neuroscience dergisi ta­rafından yayınlanan araştırmaya göre kafein tüketildikten sonraki en az 24 saat boyunca belirli anıları güçlendiriyor. Michael Yassa, araştırmacılar, milyonlarca insanın günü daha zinde ve uyanık geçirmek için tercih ettiği kahvenin, bu canlandırıcı desteğinin yanı sıra belleği güçlendirici özelliği olduğunu açıkladı.”

Kahve İçin Hafızanız Güçlensin

Belleği Güçlendiriyor

Araştırmacılar “örüntü ayrıştırma” denilen, beynin benzer olan fakat aynı olmayan öğeler arasındaki farkı tanıma yeteneğini, daha derin bellekte tutma düzeyini yansıttığını belirttiler.

Yassa, “Eğer benzer öğeleri kullanmadan, standart bir tanıma belleği çalışması yürütseydik, kafeinin hafıza üzerine etkisi ile ilgili herhangi bir etki bulamayabilirdik. Fakat bu öğeleri kullanmak beynin örüntü ayrıştırma dediğimiz daha zor bir ayrım yapmasını gerektiriyor ki bizim çalışmamızda bu kafeinle bu ayrıştırma yeteneğinin güçlendiği görülüyor.”

Kafein Etkisi

Şimdiye dek kafeinin uzun dönemli hafıza üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmemişti. Yapılan birkaç çalışmada genel fikir birliği, kafeinin uzun dönemli hafıza üzerinde çok az ya da etkisi olmadığı yönündeydi. Bu araştırma önceki deneylerden farklı çünkü katılımcılar kafein tabletlerini ancak imgeleri inceledikten ve ezberlemeye çalıştıktan sonra aldılar.

Michael Yassa bu farkı şu sözlerle özetledi: “Önceki çalışmaların neredeyse tümünde kafein katılımcılara test öncesinde verilmişti. Bu nedenle bir güçlenme varsa da bunun kafeinin dikkat, uyanıklık, odak veya diğer faktörler üzerindeki etkisi nedeniyle mi olduğu net değildi. Kafeini testten sonra vererek, tüm bu etkileri ortadan kaldırıyor ve bir güçlenme varsa bunun başka herhangi bir başka unsur değil hafıza nedeniyle olduğundan emin oluyoruz.”

Kahve Telvesi Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeyi Hızlandıran “Tarçınlı Kahve Tarifi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu