Ordan BurdanSağlık

Kahve Telvesi Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Kahve yaptıktan sonra ortaya çıkan telveyi çöpe atmak yerine çeşitli alanlarda yeniden kullanabilirsiniz.

Yüzlerce yıldır dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen kahve, doğru miktarda kullanıldığında pek çok faydaya sahip. Mide ve bağırsak sorunlarında doğal tedavi olarak da kullanılan kahve telvesinin kullanım alanı oldukça geniştir.

Kahve telvesinin, sindirim ve boşaltım sistemi üzerindeki yararlı etkileri oldukça fazladır. Çocukların da rahatça tedavi olarak kullanabileceği kahve telvesi, metabolizmayı hızlandırarak bağırsakların çalışmasını sağlıyor. Ancak kahve telvesinin faydaları, bundan çok daha fazla…

Kahve telvesi kullanımında genellikle Türk kahvesi değerlendirilir. Diğer tüm kahveler de benzer etkilere sahiptir ve toz halinde olduğu sürece dilediğiniz gibi telveyi kullanabilirsiniz.

Kahve Telvesi Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde telve denildiğinde akla ilk gelen Türk kahvesidir. Ancak hazır kahve haricindeki tüm kahvelerin telvesi bulunur. Filtre kahve yapımında ise kahve telvesi bardağın içine karışmaz. Türk kahvesine benzer bir şekilde posa haline gelen ve tüketilmesi oldukça zor olan telve, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir.

Kahve telvesi neye iyi gelir sorusunun cevabı ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Fiziksel görünümden ev bakımına kadar geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Kahve telvesi, cilt bakımında yaygın şekilde kullanılıyor. Bakım ve masaj hizmeti sunan pek çok işletme, kahve masajı ve kürü gibi özel işlemler de uyguluyor. Ancak bu bakımlardan yararlanmak için yüzlerce lira harcamanıza gerek yok. Kahve telvesinin cilt üzerinde de birçok olumlu etkisi vardır. Tüm vücut bakımında kullanılabilen telve, eklenecek bazı ev ürünleri sayesinde yüz bakımında da geniş şekilde kullanılabilir.

Yüzünüze günlük bakımlarınızı uyguladıktan ve cildinizi temizledikten sonra bir tatlı kaşığı kadar telve ile peeling yapabilirsiniz. Yaşlanmanın etkilerini azaltan ve yaşlanmayı geciktiren telve sayesinde hem gerekli bakımlarınızı tamamlayabilir, hem de cildinizi toksinlerden arındırabilirsiniz.

Daha canlı ve parlak bir görünüm için ise yine eşit miktarda telve, limon suyu ve su karıştırarak cildinize uygulayın. Özellikle yüz bölgesinde kullanıldığında canlı ve doğal bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacak maskeyi 10 dakika bekletin ve önce ılık su ile, sonrasında ise soğuk su ile durulayın.

Kahve Telvesi İle Selülite Meydan Oku

Özellikle bacak ve kol bölgesinde oluşan selülite karşı kahve masajı uygulamak, cildi canlandırarak portakalımsı görünümü iyileştirir. Bu masaj için yapılması gereken tek şey, duştayken yuvarlak hareketlerle ilgili bölgeye telve uygulamaktır. Antioksidan özelliği ile cildi canlandıran ve uyaran telve, ciltteki hasarlı bölgelerin tedavisinde de oldukça faydalı. Ancak öncelikle küçük bir bölgede denenmesi ve alerjik reaksiyon oluşmadığından emin olunması önemlidir.

Cildin sıkılaşması için uygulanabilecek maskelerden biri eşit miktarda telve, zeytinyağı ve badem yağı eklenerek hazırlanır. Malzemelerin iyice karıştığından emin olduktan sonra ince bir katman şekilde yüze ya da cilde uygulayabilirsiniz. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici krem sürün.

Kahve Telvesi ile El, Ayak ve Saç Bakımı

1. El bakımında da kullanabileceğiniz telve, cildin yumuşamasını ve canlanmasını sağlar. Ellerinizi yeterli miktarda kahve ile ovuşturun ve masaj yapın. Beş dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile ellerinizi durulayın ve nemlendirici krem uygulayın. Sarımsak ve balık kokusu gibi istenmeyen durumlarda da koku giderici olarak telve kullanabilirsiniz.

2. Topuk ve dirsek bölgelerinde sertleşen deri rahatsız edici olurken kötü görünümlere de sebep verebiliyor. Bu bölgelerdeki ölü deriden kurtulmak ve sertleşen deriyi yumuşatmak için ılık kahve telvesinden yararlanabilirsiniz. İlgili bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Türk kahvesi telvesi, sert tanecikli yapısı sayesinde iyi bir peeling sunar ve ölü derilerden hızlı şekilde kurtulmanıza yardımcı olur.

3. Saç bakımı için de kahve telvesinden faydalanabilirsiniz. Kuru saça uygulanacak ılık kahve telvesini 20 dakika kadar bekleterek durulamak, canlı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Ancak bu bakımı haftada yalnızca bir kez uygulamanız gerektiğini belirtelim.

Ev Yaşamında Destek Olacak Kahve Telvesi

1. Asidik toprakta daha hızlı yetişen açelya, kamelya ve çam ağacı gibi bitkilerin toprağına kahve telvesi karıştırmanız bitkinin gelişimini hızlandırır. Bakımını yaptığınız bitkilerin türünü incelemeden bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilmez, çünkü yanlış bitkilere uygulandığında asit değerini yükselterek bitkiyi öldürebilir.

2. Hassas yüzeylerin temizliğinde de kolayca kullanabileceğiniz telve, iyi bir doğal temizlik malzemesidir. Ocak üzeri ve fırın temizliğinde, cam yüzeylerde rahatça telve kullanabilirsiniz.

3. Çok tozlu bölgeler temizlenirken yaşanan en büyük sorunlardan biri de, temizlik esnasında tozların uçuşmasıdır. Bu durumu engellemek için ıslatılmış telve kullanabilirsiniz. Telveyi tozlu bölgenin üzerine dökerek tozların uçuşmasına engel olabilir ve temizliğinizi normal şekilde tamamlayabilirsiniz.

4. Özellikle bahar ve yaz döneminde belirli bölgelerde ciddi sorunlara sebep olabilen karıncalara karşı da telve kullanabilirsiniz. Karıncaların kokusundan hoşlanmadığı telveyi, kapı altlarına ve karıncaların girdiği bölgelere dökmeniz yeterlidir. Bahçeli evlerde ise salyangozlara karşı da kolayca kullanabilir. Telve, hayvanlara herhangi bir zarar vermez.

Kaynak: coffeemag.com.tr

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Keçiboynuzu Kürü

Emir Can İğrek – Sapa Şarkı Sözleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu