Ordan BurdanYaşam

“Balkonunu Kendin Tasarla”

Balkonunuzu nasıl dekore edeceğiniz büyük ölçüde kişisel zevkinizle alakalıdır.

Biraz yaratıcılık ve çabayla balkonunuzda şaheserler yaratabilirsiniz. Örneğin, balkonda kahvenizi içerek manzaraya karşı keyif yapabilir, eşinizle romantik bir akşam yemeği yiyebilir, hafta sonları ailece kahvaltı yapabilir veya dostlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, doğru bir planlama ile balkonunuzu daha işlevsel ve estetik bir mekana dönüştürmek.

Balkonunu Kendin Tasarla

1. Oturulabilir Depolama Alanları Tasarlayın:

Balkona sandalyeler koymak yerine, sandık olarak da kullanabileceğiniz bir oturma köşesi düzenleyebilirsiniz. Böylece balkon alanını hem depolama hem de oturma alanı olarak değerlendirmiş olursunuz. Mesela kırlent ve battaniyeleri kullanmadığınız zamanlarda bu alanlarda saklayarak yağışlı havalarda kirlenmesini önleyebilirsiniz.

2. Paletlerle Yaratıcılığınızı Konuşturun:

Balkonunuzda daha ekonomik yollarla oturma alanına sahip olmak istiyorsanız, paletler ve birkaç rahat minderle kendi bohem oturma köşenizi düzenleyebilirsiniz. Veya balkonunuz için paletlerden bir sehpa tasarlayabilirsiniz.

3. Balkon Masasını Unutmayın:

Çok büyük bir balkona sahip olmasanız bile, balkonunuza güzel havalarda yemek yiyebileceğiniz küçük bir balkon masası koymayı unutmayın. Örneğin, küçük bir balkona sahipseniz, duvara monte bir masa kullanarak manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

4. Dış Mekan Aksesuarları Ekleyin:

Evinizin içi için gösterdiğiniz özeni balkonunuzda da göstermeyi unutmayın. Dış mekan aksesuarları ile balkonunuza stil katarak, evinizin tarzını balkonunuzda da devam ettirin.

5. Odak Noktası Oluşturun:

Balkonunuzda görsel karmaşayı önlemek için bir odak noktası belirleyerek dekorasyonu onun etrafında organize edin.

6. Biraz Renk Katın:

Rengarenk desenli kırlentler ve aksesuarlarla balkon dekorasyonunu zevkinize göre renklendirin.

7. Örtülerle Ortamı Isıtın:

Serin havalarda, oturma alanlarında kullanacağınız postlar ve koltuk şalları ile balkonunuza sıcaklık ve stil katabilirsiniz.

8. Küçük Mobilyalarla Balkonunuzu Büyütün:

Küçük bir balkona sahipseniz, mekanınızı olduğundan daha geniş hissettirecek küçük ve zarif mobilyalar tercih etmelisiniz.

9. Havalı Mobilyalar Seçin:

Balkon dekorasyonu için yeterince alan yoksa, en azından dikkat çekici, ikonik ve orijinal mobilyalar ile balkonunuza stil katabilirsiniz.

10. Yeşili Unutmayın:

Dış mekan bitkileri ve rengarenk çiçeklerle, balkonunuzu kendi minik bahçenize dönüştürebilirsiniz. İsterseniz roka, maydonoz gibi yeşillikler ekerek küçük bir bostan yaratabilirsiniz.

11. Kilim Serin:

Balkon zeminine sereceğiniz kilimlerle oturma alanını daha tanımlı hale getirebilir, evinizin sıcaklığını dışarı taşıyabilirsiniz. Hatta yukarıdaki gibi birkaç farklı kilimi üst üste kullanarak, stil sahibi bir balkon tasarımı yapabilirsiniz.

Kaynak: decombo.com

Sessiz Sinema Nasıl Oynanır?

Ev Dekorasyonunu Kendin Yap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu