Rustik Perde Nedir? Rustik Tarz Dekorasyon

Kumaş veya tül perdelerin uygulanmasında kullanılan, rustik borularına adapte edilmiş perdelerdir.

Korniş sistemine uygulanabilen perde modellerinin pek çoğu, rustikli perde olarak da uygulanabilir. Perdeler, rustik borusu üzerinde, kullanılan rustik borusunun materyaline göre ahşap veya metal halkalarla, kumaş ya da deri britlerle, dekoratif metal halkalarla, kumaşa adapte edilen kapsüllerle hareket eder. Rustikli perdede, tercihe göre, ikili rustik uygulaması yapılarak ya da rustik borusu arkasına perde rayı takılarak, kumaş veya tül perde bir arada kullanılabilir.

Rustik Perde Nedir? Rustik Tarz Dekorasyon

Rustik bir perde asma yöntemidir. Perdeleri düğmeler aracılığı ile bir kornişe asmak yerine büyük halkalar aracılığı ile metal ya da ahşap bir bar üzerine asmak mümkündür. Bu şekilde kullanılan perdelere rustik perde adı verilir. Özellikle yazlık evlerde, kır evlerinde ya da dağ evlerinde tercih edilen bu perde modelleri doğal detayları ve kendilerine has askılıkları ile dikkat çekerler.

Perdenin adı ile dekorasyon trendinin doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz de. Rustik dekorasyondan bahsettiğimiz zaman doğal, doğaya ve insana saygı duyarak elde edilmiş aksesuarlar, geçmişe giden detayları barındıran ancak işlevsel ve modern mobilyalardan konuşabilirsiniz. Country dekorasyon tarzı ile dikkat çeken rustik dekorasyon hem oldukça trend hem de uygulaması zor bir tarz. Ancak rustik tarzın zorluğu sizi kokutmasın öncelikle bu trendin detaylarını öğrenmek ve nasıl kombinleyebileceğinize dair fikir sahibi olmak mutlaka başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacak.

Rustik Tarz Nedir?

Tamamen doğadan ilham almış, saf ağaçların kullanılmış olduğu dekorasyon rustik tarz olarak anılmaktadır. Yüksek ahşap kirişleri olan bir tavan, kocaman taş bir şömine ve evin her yerine hakim olmuş ağaç parçaları ile oluşturulan bu tarz, rahatlığın ön plana çıktığı bir dekorasyona sahiptir. Zengin bir görünümü olan dekorasyonda, sıcacık kış akşamlarını ailenizle birlikte keyifle geçirdiğinizi hayal edebilirsiniz.

Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustiktarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz hiç de zor değil. İnsanlar yoğun iş ve şehir hayatının oluşturduğu stresten uzaklaşmak adına, evlerinde olabildiğince doğal bir ortam yaratmak istemektedirler.

Doğada bulunan her malzemeyi, doğaya zarar vermeden alıp, eviniz için kullanılır hale dönüştürebilirsiniz. Bu tarz evlerin zeminleri gibi tavanları da ahşap döşemeden yapılmaktadır. Olabildiğinde toprak ve naturel tonlara yer verilir.

Ev dekorasyonu yaparken zevkler çok önemlidir. Birçok ev dekorasyon çeşidi vardır ve ev sahipleri bu modelleri kendi zevk ve arzularına göre seçmektedirler. Rustikdekorasyon doğayı modern bir havaya sokarak antik tarzın etkileri ile birleştirip sunmaktır. Rustiktarz özellikle Avrupa’da bulunan evlerde çok sık kullanılmaktadır. Yalnızca Avrupa’da değil birçok farklı ülkede etkisi görülmeye başlamış bir tarzdır.

Rustikdekorasyon yapılırken dikkat edilmesi ve uyulması gereken birkaç püf nokta vardır. Bu dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görüntü elde etmek için genellikle işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Bu modeller özellikle salonda sık sık kullanılır.

Mutfakta da yine işlenmemiş ham odundan yapılmış, masa ve sandalyeler tercih edilir. Bunun dışında hem orta sehpa hem de duvarlarda kullanılacak aynı renk veya benzer tonlardaki ağaç motifleri eve rustik bir hava katacaktır.

Keyifli Ve Ferah Dokunuşlar: Dekorasyon önerileri

Eltilerin Savaşı – Çekim Hataları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir