Ordan BurdanSağlık

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünün yeterli olup olmadığı emziren annelerin en önemli konusudur. Sütünün bebeğin için yeterli olmadığını düşüneneler ve süt üretimini arttırmak isteyenler için biraz araştırma yaptık.

Anne sütü üretimi ilk haftalarda hormonal, sonra mekanik bir hal alır. Memelerin bir zekası vardır, meme boşaldıkça, dolar. Yani siz memeyi sık sık boşaltarak ona ”süt lazım, yetmiyor” demiş olursunuz. O da, daha çok üretmeye başlar. Eğer dolu kalırsa, “demek bu kadar lazım değil” diyerek üretimi yavaşlatır.

Süt üretimi sadece anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekleri tüketmekle artmaz. Sakin olmak, huzurlu olmak, dinlenmiş olmak ve bize kızacaksınız ama uyumuş olmak da çok mühimdir. Bunun yanında fiziksel olarak da emzirmeye engel bir durum söz konusu olmamalıdır.

Anne sütünün yeterli olup olmadığı emziren annelerin en önemli konusudur. Sütünün bebeğin için yeterli olmadığını düşüneneler ve süt üretimini arttırmak isteyenler için biraz araştırma yaptık. İşte Anne Sütü Nasıl Artar? Lansinoh verdiği bilgilere göre…

Anne Sütü…

Her annenin sütü, bebeğine veya bebeklerine yeter. En başta annenin buna inanması en önemlisidir. Yani “sütüm bebeğime yetiyor mu” ya da “sütümün bebeğe yetip yetmediğini nasıl anlarım”endişesi biraz yersiz. Ancak zamanla anne sütü azalabilir. Anne sütünün azalmasının nedenleri farklıdır.

Anne Sütü Neden Azalır?

Yapılan araştırmalar, annenin yoğun stres altında olması, yanlış emzirme pozisyonu, yetersiz beslenme gibi sebeplerle anne sütünün azalabileceğini göstermektedir. Detaylar şöyle:

Stres Anne Sütünü Azaltır!
Anne gerildikçe, stres düzeyi arttıkça salınımı yavaşlar ve süt bir türlü bebeğe ulaşmaz.

Yanlış Pozisyonda Emzirme Anne Sütünü Azaltır!
İkinci en önemli, konu da bebeği doğru pozisyonda emzirmek. Buna anneler mutlaka dikkat etmeliler. Eğer bebeğiniz doğru pozisyonda emmezse sütünüze tam olarak ulaşamaz ve her geçen gün de azalmaya başlar.

Bebeği Emzirmekten Kaçınmak Anne Sütünü Azaltan Nedenlerden!
Anne sütünü arttırmak da; bebeği her istediği zaman istediği kadar emzirmek de çok etkili. Anne sütü ne kadar talep olursa o kadar çok olacaktır. O nedenle sütünüzü arttırmak istediğiniz zaman bol bol emzirin. Özellikle ilk on gün boyunca saatte bakmasızın, hangi göğsü emzirdiğinize bakmaksızın bol bol emzirin.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütü; bebeğimize vereceğimiz en büyük hediye. Peki, anne sütünü artırmak için neler yapmalı? Anne sütünü artırmak için neler yemeli ya da hangi yiyecekler anne sütünü artırır?

1. Bol Bol Emzirin!

10-12. gün sonunda artık anne sütünüz olgunlaşma sürecini tamamlandığından emzirme sürenizin ortalama 15-12 dk. sürdüğü seanslar şeklinde olmasına ve anne sütünün yağlı kısmını emmesi gayret edilmelidir.

2. Süt Sağma Makinesi ile Sağma Yapın!

Anne sütünü bol bol emzirdiğiniz halde artmıyor diye düşünüyorsanız o zaman pompanızla mutlaka her beslenme sonrasında 15 dk. sağma yapın. Bu sağmalar hep emzirme sonrasında olmalıdır. Çıkan süt miktarına lütfen kafayı takmayın. Çıkan miktar az olabilir. Örneğin elektrikli göğüs pompası ile sağma yaparken ya da diğer süt sağma araçlarını kullanırken tıpkı emzirmede olduğu gibi (tamamen aynısı değildir ancak büyük ölçüde benzerdir) göğsünüze bol bol ileti göndererek sütünüzün  artması sağlanmaktadır.

3. Çok Su İçin!

Bunların dışında içtiğiniz su miktarı ve annenin beslenmesi de anne sütünü artırmada çok etkilidir. Gün için de ortalama 2-2,5 lt su içmek çok önemlidir. Suyun yanı sıra 3-4 fincan rezene çayı ve emziren anneler için satılan hazır çaylardan içilmelidir.

Anne Sütünü Artıran Besinleri Alın!

Emziren annenin dengeli beslenmesi ve hemen her gıdadan alması gerekir ama bazı besinlerin anne sütü oranını artırdığı veya anne sütündeki yağı artırdığı biliniyor. Anne sütünü çoğaltan besinler şöyle özetlenebilir:

Badem ve Ceviz
Her emzirme sonrasında büyük bir bardak su içip, yanında 3-4 ceviz-badem yemek hem anne sütü miktarını artırmanın yolları  arasındadır. Böylece hem de anne sütünüzün yağ miktarını arttıracaktır.

Et/ Balık
Emziren bir anne özellikle süt arttırma dönemindeyse mutlaka hayvansal proteine ağırlık vermelidir.

Baklagiller
Bu süreçte baklagillerden de yararlanılmalıdır. Ama emziren bir anneye baklagiller gaz yapıyorsa uzak durmakta fayda vardır.

Yeşil Yapraklılar
Bunların dışında dereotu, dut, üzüm, bira mayası, koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler süt yapar.

Sık Beslenmeye Dikkat Edin!

3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde beslenen bir annenin sütü de artacaktır. Bir öğünde çok kalori almak yerine sık beslenmek ve besin değerleri yüksek olan gıdaları tercih etmek önemli.

Kısacası bir anne kendine ve bebeğine inanarak emzirme sürecine başladığında bol bol emzirdiğinde, yeteri kadar su içtiğinde, gerekirse pompa ile sağma yaptığında ve sağlıklı beslendiğinde sütü artar.

Kadın Vücudu Bebeğin Cinsiyetine Göre Süt Üretiyor

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Emzirirken Hamile Kalmak Sütü Bozar Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu