Ordan BurdanSağlıkYaşam

Thai Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ardışık hareket akışıyla uygulanan Budist öğretilerden esinlenmiş bir beden çalışması olan Thai masajının faydaları nelerdir?

Geleneksel biçimiyle Nuad Bo-Rarn olarak da bilinen Thai (Tay) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. The Lifeco’nun verdiği bilgilere göre, Thai Masajı Nedir? ve Faydaları Nelerdir? 

Thai Masajı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Thai masajı veya Tayland masajı doğunun en popüler masajı çeşitlerinin başında gelmektedir. Bildiğimiz masaj tekniklerinden çok farklı teknikler uygulanan Thai masajını tembel yogası diye de adlandırıldığını duyabilirsiniz. Yapılan hareketler ve uzman terapistin yönlendirmeleri gerçekten de yoga hareketlerini anımsatmaktadır. Çin’in geleneksel Hint yogasından esinlenerek kurgulanmış teknikleri 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Yalnızca beden değil aynı zamanda zihin ve ruh tedavisi olarak da görülür.

Thai masajında kıyafetleriniz üzerinizdedir veya tercihiniz doğrultusunda ince keten bir giysi size verilir. Burada önemli olan baskının vücudunuz gerilirken uygulanmasıdır. Yarı sert bir zeminde uzman terapistin yönlendirmesi ile kol, bacak, boyun, ayak ve ellerinize çeşitli germe hareketleri uygulanırken vücudunuzda belirli bölgelere de baskı uygulanır. Önemli olan vücudun belirli enerji noktalarına doğru hamleler yapılarak o bölgedeki kasların rahatlatılması ile tüm bedene yayılan rahatla hissinin oluşmasıdır.

Thai Masajı Teknikleri Nelerdir?

Çeşitli pozisyonlarda uygulanan Thai masajında sırtüstü yatarken kol ve bacak bölgeleri gerilir. Yüzünüz yerde olacak şekilde yattığınızda ise kol, bacak, ayak ve eller dışında sırt bölgesi ve boyun bölgesi de hedeflenir. Yan yattığınızda ise masajı yapan kişi sizi esnetirken bedeninizin yan bölgelerinde bulunan enerji noktalarına baskı uygular. Ve en son bitirirken de oturma pozisyonunda sizi gevşetir, boyun kaslarınızı rahatlatmaya çalışır. Masajı uygulayan terapist elleri, dirsekleri bacakları ve dizleri ile farklı şiddetlerde farklı bölgelere baskı uygulamaya çalışırken diğer yandan kollarınızı, bacaklarınızı ve boynunuzu gererek baskının daha etkili olmasını ve kas dokusuna ulaşmasını sağlar.

Thai Masajının Faydaları Nelerdir?

Hiç bir masaj türünde Thai masajı kadar esneme hareketleri bulunmaz. Bu esneme hareketleri ile birlikte bir nevi meditasyon seansındaymışsınız gibi zihinsel ve ruhsal rahatlama da elde edersiniz. Thai masajı teknikleri, Serotonin yani mutluluk hormonu salınımının artmasına Kortizol yani stres hormonu salınımının azalmasına yardımcı olur. Ağrı ve kramp gibi şikayetlerin bu esneme hareketleri ile azalması kaçınılmaz olur. Diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi kan dolaşım hızı artar. Vücudunuzda bir dinamizm hissedersiniz. Kan dolaşım hızının artması ile birlikte hücrelere giden oksijen miktarı artar ve masaj sonunda rahatlamış ve zihinsel olarak daha dinç hissedersiniz. Uygulanan esneme hareketleri ve baskı uygulamaları ile daha rahat hareket ettiğinizi fark edeceksiniz.

Yüze Kese Yapılır Mı? Yüze Kese Yapmanın Faydaları

Pesketaryen Diyet Nedir? Nasıl Beslenilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu