Sağlık

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Nar çekirdeği yağının cilde, saça ve sağlığa olan faydaları içerikte.

“Nar çekirdeği yağı cilde sayısız faydalarıyla bilinen doğal bir yağdır. Cildi besler, sıkılaştırır ve gençlik etkisi kazandırır. Düzenli kullanımda cildin pürüzsüz olmasına yardım eder. Gelin nar çiçeği yağının faydalarına bakalım…”

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI 

  • Cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastiki görünmesini sağlar.
  • Nar çekirdeği yağı kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  • Cildin kaybettiği kolajeni ve cilde gerekli olan mineralleri kazandırır.
  • Cildin yağ oranını dengeler ve cildi canlandırır.
  • Nar çekirdeği yağının, yaşlanmayı önleyici ve tersine çevirici özellikleri de vardır.
  • Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırıp kan damarlarını güçlendirir. Kepek ve kaşıntı gibi sorunları ciddi oranda azaltır.
  • Cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olur, renk eşitsizliklerini düzenler.
  • Nar çekirdeği yağı selülit sorununa da çare olabilir. Hücre yenileyici özelliği sayesinde bu yağı masaj yaparak düzenli olarak kullandığınızda selülitlerinizin azaldığını görebilirsiniz.

Bu yağ sadece cilde ihtiyaç maddelerini takviye etmekle kalmaz, yenileme özelliği de bulunuyor. Ancak bu etkinin olabilmesi için yağın, yüzde yüz doğal ortamda üretilmiş meyveden elde edilmesi ve soğuk sıkma yöntemiyle üretilmesi gerekiyor.

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

-Güzel ve güçlü saçlar: Punisinik asit sayesinde güçlü, parlak ve bakımlı saçlara kavuşmak mümkündür. Ayrıca nar çekirdeği yağındaki yüksek antioksidan ve vitamin içeriği sayesinde kafa derisindeki kan dolaşımı arttırılır, kan damarları güçlenir ve saçların sağlıklı uzaması teşvik edilir. İçeriğindeki C vitamini ile saç uzaması için iyi bir kaynaktır.

-Saçta kepek oluşumu engellenir: Saç derisindeki pul pul dökülme azalır. Kepek oluşumu, saç dökülmesi, saç incelmesi, saçtaki kuruluk önlenir. Donuk, kuru ve mat saçları canlandırır.

-Kaşıntıyı önler: Saç derisindeki bakterilere karşı savaşır. Bu sayede saç derisindeki kaşıntıyı önler. Saç derisinde sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasını engeller. Kafa derisindeki iltihap, kızarıklık ve kaşıntının etkilerini azaltır.

-Saç derisindeki pH oranını dengeler: Saçtaki pH oranının dengelenmesiyle saçların çabuk yağlanması önlenir. Saç kökleri uyarılarak yağ oluşumu azaltılır. Saç derisindeki kir ve bakteriler dışarı atılır.

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Nar çekirdeği yağını birkaç damla olacak şekilde bir pamuğa sıkarak cildinize nazikçe uygulayın. Ardından parmaklarınızla hafif hafif masaj yaparak gözaltı hariç, tüm yüze ve boynunuza yedirin. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi yıkayın. Ardından cilt tipinize uygun nemlendiricinizi kullanmayı unutmayın.

Nar çekirdeği yağının zararları ile ilgili bir bulgu olmasa da hormonları da etkilediği için gebelik döneminde kullanılmaması tavsiye edilir. Hassas cilt tipine sahip kişiler de mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalıdır.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu