Ordan BurdanSağlık

Acur Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acur, kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir.

Acur, kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir. Bu bitkinin meyveleri bazen düz, bazen yay gibi bükülerek 1 metreye kadar uzayabilir. Kabuğu beyazımsı yeşil renkte, üzeri hafif tüylü ve uzunlamasına çizgilidir.

Türkiye’de en yaygın tüketim şekli ev tipi turşu yapımıdır. Taze olarak tüketimi de oldukça yaygındır. Genellikle kabuğu soyulmadan yıkandıktan sonra olduğu gibi tüketilir.

Lezzetli Bir Turşu tarifi İçin Tıklayınız…

Acur Nedir?

Acur, Türkiye’de hemen her çeşidinin rahatlıkla yetiştiği kabakgiller familyasına ait bir meyve çeşididir. Salatalıkla benzerlik taşıdığı düşünülse de, kavunla aynı tür içerisinde yer alır. Yaklaşık bir metreye kadar uzayabilen, düz ya da bükülebilen bir yapıya sahiptir. Oldukça açık, beyaza yakın bir rengi vardır.

Acurun Faydaları Nelerdir?

  • Susuzluğu giderir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Vücudun rahatlamasını sağlar.
  • Mide ve böbrekleri rahatlatır.
  • Suyun çözücü etkisiyle, boşaltım sisteminin tamamını olumlu yönde etkiler.

Acurun Zararları Nelerdir?

Acur mide öz suyu için yan etki yaratabilir. Bunu engellemek için çeşitli meyvelerle, hurma, bal ve zencefille tüketilebilir. Fakat birlikte tüketildiği bal, hurma gibi doğal şeker ihtiva eden yiyeceklerle fazla tüketildiğinde kilo aldırabilir.

Aşırı Su Tüketmek Zararlı Mı?

Turşu Tarifi (Garantili)

Batırık Yemeği Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu