Ordan BurdanSağlık

Sıcak Havalarda Uyuyamamanın Sebebi Nedir?

Sıcak Havalarda Uyuyamamanın Sebebi Nedir? Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, sıcak havalarda uyku bozukluğu yaşanma nedenlerini anlattı.

Yaz aylarında geç saatlerde yatma, sıcaklar, dengesiz beslenme gibi faktörler uyku düzenini etkiliyor. Uyuyamama durumunun pek çok nedeni olabileceğine değinen uzmanlar, yaz aylarında uyku düzeni sağlamak için beslenme ve egzersiz yapmanın şart olduğunu vurguluyor.

Sıcak Havalarda Uyuyamamanın Sebebi Nedir?

Uyuyamama durumu psikolojik sorunlara bağlı olabileceği gibi, uyku apnesi gibi fizyolojik nedenlere de bağlı olabilir. Özellikle sıcak bölgelerde yaşayanlar sıcak havalardan dolayı rahat uyuyamayabilirler. Buna karşın uyku yeterince alınamazsa gündüz uykululuk durumu oluşabilir.

Gündüz Yoğunluğuna Karşı ‘Siesta’ Yapın

Vücudumuz gece belli bir saatte uyumaya programlıdır. Fakat sıcak havalar nedeniyle uykuya dalma zorlaşabilir. Eğer gece geç yatarsak da sabah uykumuzu tam olarak almamış halde kalkabiliriz. Bu durum gündüz yorgunluğa neden olabilir. Eğer sıcak havalar nedeniyle gece geç yatıyorsak öğlen bir saati aşmayan bir ‘siesta’ uykusu yapılması, öğleden sonra ortaya çıkabilecek yorgunluğa engeller. Ancak bu uykunun tam öğle vaktinde yapılması ve bir saati aşmamasına dikkat etmek gereklidir. Eğer uzun ve geç saatte bir öğle uykusu uyursak gece uykuya dalmamanız tamamen imkansız hale gelebilir.

Öğlen Uykusu: Siesta Nedir?

İyi Bir Uyku İçin Gerekli Olan Şartlar

  • Yatağa yatınca terleme yaşanıyorsa odanın ısısı gereğinden yüksek demektir ve oda ısısı hemen ayarlanmalıdır. Gece yatacağımız odanın sıcaklığının mutlaka havalandırma ve benzeri yöntemlerle terlenmeyecek bir sıcaklığa düşürülmesi gereklidir.
  • Klimalar birçok bölgede gece kullanılmaktadır. Klima kullanılması gerekiyorsa tüm gece kullanılmaması, yalnızca gecenin ilk yarısında kullanılmasını öneriyoruz. Bütün gece klima kullanılması kas ve eklem tutulmalarına, solunum yollarının kurumasına bağlı solunum problemlerine sıklıkla neden olabilir. Tüm gece klima altında uyunması genelde tam dinlenmeden kalkılmasına neden olur.
  • Beslenme ve egzersiz uykuyla doğrudan ilişkilidir. Özellikle akşam öğününün uykuya etkisi fazladır. Akşam hafif yemekler yenmesi ve akşam yemeği sonrası meyve, yoğurt gibi hafif atıştırmalıklar dışında bir şey yenmemesini öneriyoruz. Gece çok ağır gıdalar tüketilmesi uykuyu bozacaktır. Mümkün olduğunca boş mide ile yatılması önerilir. Bunun yanında uykuya yakın zamanlarda alkol alınması da uykunun kalitesini düşürür.

Güzel Bir Uyku İçin 8 Kural!

Sürekli Uyku Bölünmesi Yaşıyorsanız Dikkat!

Uyuyamıyor Musunuz?

Uyku Bozukluğu Tedavi Edilebiliyor

Uyku bozukluklularının çok farklı tedavileri bulunuyor. Solunum bozuklukları genelde uykuda kullanılan pozitif basınç cihazları ile tedavi edilir. Huzursuz bacaklar sendromu için ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Uykuya dalamama bozukluklarında ilaç tedavileri de kullanılsa da genelde davranışsal psikoterapi yöntemleri ile tedaviyi tercih ediyoruz. Uyku hijyeni dediğimiz kurallara dikkat edilmesi, belirli saatlerde yatılıp kalkılması gibi düzenlemeler genelde uykuya dalamama sorununu çözmektedir. Psikiyatrik bir hastalığa bağlı uykuya dalma ve sürdürme bozukluklarında ise hekimin uygun gördüğü sürelerde uyku ilaçları kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu