Ordan BurdanYaşam

Hikayeleriyle İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Tarihi Bina

İstanbul yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel anlamda zengin bir şehir. Bu yüzden her köşesinde, her sokağında tarihi koklamak ve zamanda yolculuk yapmak mümkün.

İstanbul yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel anlamda zengin bir şehir. Bu yüzden her köşesinde, her sokağında tarihi koklamak ve zamanda yolculuk yapmak mümkün. İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını neredeyse herkes biliyor ancak önünden geçip gittiğimiz görkemli apartmanların geçmişi hakkında bilginiz var mı? Sizler için İstanbul’un hikayesiyle büyüleyen binalarını derledik…

Mısır Apartmanı – Galatasaray

Dışı ayrı içi ayrı büyüleyici olan Mısır Apartmanı, 1910 yılında inşa edildi. İstiklal Caddesi’yle Acara Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan apartman aynı zamanda İstanbul’un en büyük kiliselerinden olan St. Antuan Kilisesi’ne de komşu. Trocadero Tiyatrosu’nun yıkıldığı yere Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından kışlık konak olarak yaptırıldı. Adını da sahibinden alıyor. İstanbul’un ilk betonarme yapılarından olma özelliğini taşıyor. Apartman hakkındaki en ilginç söylenti ise Atatürk’ün dişçisi Musevi Sami Günzberg’in bu apartmanda bulunduğu ve Atatürk’ün zaman zaman diş muayenesine geldiği apartman günümüzde de ev ve iş yeri olarak kullanılmaya devam ediyor.

Doğan Apartmanı – Galata

Sapsarı rengiyle İstanbul’un yakınlardaki birçok yüksek noktasından görülebilen Doğan Apartmanı semtin de simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Serdar-ı Ekrem Sokak’ta bulunan apartman 1892 yılında Belçika kökenli tüccar ve banker Albert Helbig tarafından mimar Raimondo D’Aronco’ya yaptırıldı. Yapımı tam iki yıl sürdü. İçinde 52 daire bulunan apartmanda günümüzde de birçok ünlü isim yaşamakta. Apartman adını ise 1942 yılında binanın sahibi olan Kazım Taşkent’in bir çığ kazasında hayatını kaybeden küçük oğlundan alıyor.

Kamondo Apartmanı – Galata

19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen apartman; Abidin Dino, Sait Faik, Yaşar Kemal, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Melih Cevdet Anday gibi isimlerin bir dönem yaşadığı yer olarak da biliniyor. Adını ise İstanbul’da yaptırdıkları eserlerle iz bırakmış olan Kamondo Ailesi’nden alıyor. Aile çok sevdikleri İstanbul’u Osmanlı’nın çöküş döneminde terk ediyor ve Paris’e yerleşiyor. Ancak II. Dünya Savaşı sırasında Auschwitz’e yollanan aile orada trajik bir şekilde can veriyor. Onlardan geriye kalan ise hâlâ dimdik ayakta duran bu güzel Kamondo Apartmanı oluyor.

Frej Apartmanı – Şişhane

1905 yılında Selim Hanna Frej tarafından yaptırılan binanın mimarı Khyrikiadis. Lübnan asıllı, zengin ve sosyetik Frej Ailesi binayı yaptırdıktan sonra yıllarca burada yaşamış. Ancak daha sonra daha sonra Nişantaşı furyasına uymaya karar vererek taşınmışlar ve bina el değiştirmiş. Dört katlı olan ve her katı ortalama 300 metrekare olan binanın muhteşem bir Haliç manzarası olduğunu söylemeden geçmeyelim. Binanın üzerinde görülen çocuk figürlerinin ise ailenin çocuklarını temsil ettiği söyleniyor.

Arif Paşa Apartmanı – Elmadağ

Adını İstanbul’a tam dört büyük apartman ve köşk yaptırmış olan İstanbul’un son saray doktoru Sarıcazade Arif Paşa’dan alıyor apartman. Cenova mimari tarzında inşa edilen ve 800 metrekarelik bir alanda 36 daire, bir büyük avlu ve ahırlar barındıran apartman saraydan ayrılan kişilerin hayatına devam etmelerine imkan tanımak amacıyla yapılmış.

Sarıca Arif Paşa Köşkü – Moda

Sarıcazade Arif Paşa’nın yaptırdığı bir diğer bina da Moda’da bulunuyor. Aile apartmanı olarak tasarlanan bina Rum mimarisinin izlerini taşıyor. Dünyaca ünlü piyanist, aynı zamanda Arif Paşa’nın torunu olduğu bilinen Ayşegül Sarıca’nın bu apartmanda yaşadığı biliniyor.

Ragıp Paşa Apartmanı – Taksim

Beyoğlu’nda bulunan Afrika Pasajı, Rumeli Pasajı ve Anadolu Pasajı’nı da yaptıran isim olan Eğribozlu Sarıca Ragıp Paşa, II. Abdülhamit döneminin en zenginlerinden biriydi. 1900’de inşa ettirdiği 5 katlı Ragıp Paşa Apartmanı mimarı Aram Karakaş tarafından her penceresi farklı olacak şekilde tasarlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu