Ordan BurdanSağlık

Diş Teli Takanların Dikkatine! Size Özel Ağız Bakım Önerileri

Diş telleri, diş teli lastikleri ve bunun gibi diş teli tedavisinde kullanılan ekipmanlar her ne kadar dişlerinizi fırçalasanız da dişlerinizdeki plak oluşumuna neden olabilir. Çoğu ortodontist diş teli bakımı için her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamayı ve diş tellerinize sıkışabilecek parçaları özenle çıkarmanızı tavsiye eder.

Eğer siz de diş teli tedaviniz boyunca herhangi bir ağız probleminden kaçınmak ve ortodontal tedavinizin olabildiğince hızlı ilerlemesini istiyorsanız, ağız hijyeninize oldukça dikkat etmelisiniz. Sizler için diş teli bakımı hakkında akılda tutulması gereken önemli ipuçlarını derledik.

Fırçala, Fırçala, Tekrar Fırçala

Dişlerinizin arasında kalabilecek gıdaları temizlemek ve plakları ortadan kaldırmak için her yemekten sonra ve yatmadan önce dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız; günde en az üç kez… Her bir diş fırçalama seansınız en az iki dakika sürmeli. Plakları en iyi şekilde temizlemek ve diş çürümesine karşı önlem almak için florür içeren diş macunlarını tercih etmenizi öneririz. Orta sertlikte bir diş fırçası diş teli kullananlar için ideal. Mümkünse, elektrikli diş fırçaları kullanın. Unutmayın, diş teliniz olduğu için diş fırçanız olduğundan daha çabuk yıpranır. Bu nedenle sık sık fırçanızı değiştirmelisiniz.

İnterdental Fırçaları Alışkanlık Haline Getirin

İnterdental fırçalar diş aralarını temizlemek için kullanılan ince uçlu, küçük diş fırçalarıdır. Normal fırçaların ulaşamadıkları bölgelere ulaşarak, diş aralarını ve tel çevrelerini en iyi şekilde temizlemenize yardımcı olurlar. Dişlerinizi, normal bir diş fırçasıyla fırçalamadan önce interdental diş fırçanızla fırçalayın. Dişlerinizin arasında kalan büyük parçaları kolaylıkla çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Diş İpiniz Arkadaşınız Olsun

Diş teli bakımı için diş ipinin faydası büyük. Diş ipleri, normal fırçaların ve interdental fırçaların ulaşamadığı yerlere girerek diş tellerinin kenarlarını temizlemeye yardımcı olur. Diş telleri, diş ipi kullanmanızı zorlaştırabilir. Fakat inanın buna değecek.

Ağız Bakım Suyunu Es Geçmeyin

Diş teli bakımı için diş fırçalama ve diş ipi rutininden sonra oluşabilecek diş eti iltihaplarını önlemek için ağız bakım suyunu kullanmayı ihmal etmeyin. Diş teli nedeniyle oluşabilecek küçük tahrişleri azaltmak için ağzınızı bu suyla dikkatlice çalkalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu