Ordan BurdanSağlık

Cilt Kuruluğuna Çare Olacak 5 Besin Önerisi

Her mevsim şikayet odağı olabilecek sorunlardan biri de cilt kuruluğudur. Farklı beslenme alışkanlıklarından günlük yaşam tarzına kadar birçok tetikleyicisi olan cilt kuruluğuna karşı önlem almak ise aslında sanıldığı kadar zor değil.

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunun cevabında en önemli noktalardan biri olan yeme içme alışkanlıklarına ise sıkı bir çekidüzen vererek cilt kuruluğuna karşı savaş açabilirsiniz. İşte cilt kuruluğu savaşında cildinize dostane yaklaşan 5 yiyecek ve faydaları…

Cilt Kuruluğuna Çare Olacak 5 Besin Önerisi

Ispanak

İçeriğindeki bol vitamin ve minareller ile daha sağlıklı bir cilde sahip olma yolunda büyük savaş gösteren ıspanak, yüksek oranda antioksidan içermesiyle de pek çok cilt sorunuyla mücadele eder. Fitokimyasallar ve folates bakımından zengin ıspanak adeta anti-aging etkisi göstererek cildinizin nem oranını da dengeleyerek daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Avokado

Cilt kuruluğu nasıl önlenir sorusunun en tatlı yanıtlarından biri de avokadodur. Cilt yapısını geliştiren E vitamini ve kuru ciltlerde mücadeleyi güçlendiren biotin içeriğiyle de tek başına silah etkisi gösterir. Ayrıca tekli doymamış yağ içeren avokado, kuru ciltlilerin en büyük sıkıntısına çözüm sunarak cilde nemi hapseder.

Somon Balığı

Omega 3 yağ asitleri cilt için sayısız fayda barındırır. Kuru ciltler için gerekli besinler arasında bulunan somon balığı, cildin nemlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını da geliştirir. Esnekliğini koruduğu için de aynı zamanda cilt kırışıklıklarını ve ince çizgilerini de engelleyerek yaşlılık belirtilerini minimalize eder.

Kivi

Lezzet ve C vitamini deposu kivi ile cilt kuruluğu nasıl geçer? Serbest radikaller ile savaşarak cildin gençleşmesini sağlayan kivi aynı zamanda cilde nem verir. Kozmetik bakım ile sağlanacak güzelliğin ve sağlığın, tadı güzel bir meyve ile sağlanması da paha biçilemez olacaktır.

Fındık

E vitamini bakımından oldukça yüksek bir diğer besin ise fındıktır. E vitaminin aynı zamanda antioksidan özelliği ile de cildin yaşlanmasını ve ciltte oluşan diğer tahribatların önlenmesini sağlayabilirsiniz. Bir avuç fındıkla gelen genç ve sağlıklı bir cilt görünümünü yakalamanız sandığınız kadar zor olmayacak.

Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karabuğday Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu