Yaşam

Bu Köpekler Bir Başka “Pomeranian Boo Köpeği”

Fotoğraflarını gördüğünde birçok kişi bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmıyor ve oyuncak zannediyor. Fakat bir gerçek var ki; bu köpeklerin özellikle son zamanlarda çok ama çok tanınıyor olduğu. Pomeranian Boo Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraflarını gördüğünde birçok kişi bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmıyor ve oyuncak zannediyor. Bazı fotoğrafları görünce bu kişilere hak vermek işten bile değil. O kadar tatlı ve oyuncağımsı gözüküyorlar ki, siz de bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat bir gerçek var ki; bu köpeklerin özellikle son zamanlarda çok ama çok tanınıyor olduğu. Bu tatlı cins yani Pomeranian Boo neden bu kadar özel ona bakalım. İşte karşınızda 10 özelliğiyle Pomeranian Boo.

1- Irkı

Oldukça küçük ve çok tüylü bir ırktır. Yüzleri çok değişkenlik göstermekle beraber bir kısmı tilkiye benzerken, bir diğer kısmı ise oyuncak ayıları andırmaktadır.

2- Kökenleri

Pomeranian, Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranian Boo bu günün Almanya ve Polonya’sını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişir. İngiltere’de bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800’lerde İngiltere’de popüler olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victoria Floransa, İtalya’dan getirdiği ‘Marco’ adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900’lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir. Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok popüler bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.

3- Boyutları ve Ortalama Ömrü

İşte bu ufacık köpeğin sahip olduğu boyutlar ve ortalama ömrü;

  • Irk Boyutu: Oyuncak 
  • Yükseklik: Erkek 18 – 30 cm, Dişi 18 – 30 cm
  • Ağırlık: Erkek 1 – 3 Kg, Dişi 1 – 3 Kg
  • Ortalama Yaşam: 13 – 16 yıl

4- Bakımı

Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır.

5- Pomeranian Boo Renkleri

En fazla bulunduğu renkleri saymamız gerekirse, kahverengi, turuncu, siyah ve beyaz diyebiliriz. Çok nadir olmakla beraber iki renkli olanları da bulunmaktadır. Ama şu bir gerçek ki hangi renkte olursa olsun onlar çok ama çok tatlı!

6- Oyunculukları

Şunu en baştan söyleyelim, bu köpekler tabiri caizse hayat dolu. Hareket etmeye aşırı eğilimliler ve oyuncu bir karakterleri vardır. Öğrenmek onlar için adeta oyun gibidir.

7- Ne Kadar Havlarlar?

Bu konuda biraz ikili oynadıklarını söylemek mümkün. ? Sahiplerine karşı gayet sakin davranırken yabancılarla karşılaştıkları zaman bayağı havladıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer bir Pomeranian Boo sahibiyseniz ve komşularınızla sorun yaşamak istemiyorsanız ona iyi bir havlama eğitimi vermelisiniz. Yabancılar konusuna gelince, misafirlerinizi önceden uyarmak da çözüm olabilir.

8- Isırır mı?

Evet! bu ufacık köpeklerin boylarına ve minikliklerine aldanmamak gerek. Çünkü ısırma eğiliminde olan bir köpek türü olan Pomeranian Boo, bu konuda size çok çok nadir de olsa sıkıntı yaşatabilir. Özellikle ufak çocuklarla yalnız bırakılmamalıdırlar. Araları pek iyi değil.

9- Çok Zekidirler!

Bu köpekler gerçekten zeki. Söylediğiniz şeyleri ve onlara ilettiğiniz komutları belli bir süre sonra çok rahat kavrayabilir ve yaptıklarıyla sizleri şaşırtabilirler.

10- Apartman Hayatına Uyumları

Apartman hayatına uyumlu olduklarını söylemek mümkün. Ev içerisinde sürekli hareket etmek isteyeceklerdir ama onların bu ihtiyacını karşılamak için birkaç oda yeterli. Fakat şunu hatırlatmakta fayda var, sıcak havaları çok fazla sevmedikleri için çok sıcak bölgelerde bazen sorun yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu