Ordan BurdanSağlık

Brezilya Cevizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Brezilya cevizi son dönemde oldukça adını duyduğumuz, ancak çok da tanımadığımız bir kuruyemiş. Peki Brezilya cevizi nedir? Faydaları neler?

Yaşlanmayı önleyen ve kalp sağlığını olumlu etkileyen Brezilya cevizinin ne olduğunu biliyor musunuz? Sizler için Türkiye’de yeni yeni kullanılan ve faydaları saymakla bitmeyen bu kuruyemiş çeşidinin faydaları nelerdir? Güney Amerika Kıtası’nda yaygın olarak yetiştirilen ve dünyaya ihraç edilen Brezilya cevizinin inanılmaz faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda Brezilya cevizinin tiroid hormonlarını düzenlediği ve guatr gibi hastalıkları engellediği ortaya çıkmıştır.

Brezilya Cevizi Nedir?

Güney Amerika’nın Amazon bölgesinde, oldukça yüksek, 50 metreye ulaşabilen ağaçlarda yetişir. Biyolojik ismi Bertholletia excelsa olan ağacın ismi, yemişle aynıdır. Amazon Yağmur Ormanları’nın en büyük ağaçları arasındadır. Ağacı 500 yıl yaşayabilir. Brezilya’da bu ağaçların kesilmesi yasadışıdır. Olgunlaşan meyveler oldukça serttir. Ağaçtan düşen meyveler ağacın altından geçen araç ve yayalar için tehdit oluşturur. Akarsulara karışan meyveler su borularını tıkayabilir.

Adında Brezilya geçmesine rağmen bu yemişin en büyük ihracatçısı Bolivya’dır. Kuzey Amerika’da 1970’li yıllardan önce bu yemişe “zenci ayak parmağı” da denmekteydi. Irkçı bir ifade olması nedeniyle bu ifadenin kullanımı zamanla terk edildi.

Brezilya Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Kanserli Hücrelerle Savaşır

Yapılan araştırmalar sonucunda kanserli hücrelerin tedavisinde son zamanlarda yüksek oranda selenyum kullanıldığını göstermektedir. Cornell Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi’nde ortak yürütülen bir çalışmada selenyum ile kanserli hastalıklarda %39 ile %63 oranında yendikleri gözlemlenmiştir.

Kalp Sağlığını Korur

Özellikle sigara kullanan bireylerin kalp krizi geçirme oranlarının fazla olduğu biliniyor. Selenyum ile bunu da önlemek mümkün. Tabii ki sigara içmeye devam ederseniz çok zor. Bununla beraber inme, felç ve kalp krizi gibi hastalıklarında önüne geçiyor.

Tiroid Hastalığına İyi Gelir

Münih Üniversitesi ve ülkemizde de Ege Üniversitesinde yapılan araştırmalar selenyum mineralinin tiroid hastalarına iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Ege Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı uzmanlarının başlattığı ve 2 yıl süren ve Avrupa Tiroit Kongresi’nde de sunumu yapılan araştırmaya göre selenyum takviyesi bu hastalıkların tedavisinde %50 oranında başarı sağlamıştır.

Şeker Hastalığını Önler

Dr. Çağrı Delilbaşı’nın yönettiği araştırmaya göre, selenyum diyabete bağlı gelişen bozuklukları büyük oranda düzelttiği ortaya çıkmıştır.

Şeker Hastalığına meydan okuyan besinler! Diyabetle savaşan 7 besini öğrenmek için tıklayınız.

Kısırlığın Tedavisinde Önemli Rol Oynar

Amerika’da yayınlanan Science bilim dergisinde yazan bilimsel bir makaleye göre selenyumun erkeklerde kısırlığı önlediği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre selenyum, proteini harekete geçirerek sperm hücrelerinin oksitlenmesini engelliyor ve kalitesini artırıyor.

Bağışıklık Sistemini Korur

Selenyum, vücuda kendisini zararlı bakterilerden ve aynı zamanda kanser hücrelerinden korumada yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sistemi için de inanılmaz faydalıdır.

E vitamini Açısından zengindir

E vitamini açısından çok güçlü bir kaynak olan bu ceviz başlı başına bir E vitamini deposu. Bu ve yukarıdaki tüm faydalarını deneyimlemek için her gün 5-6 tane yiyebilirsiniz.

Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar? Haberin detayları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu