Sağlık

X Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

X hastalığı, genetik olarak aktarılan bir hastalık çeşididir. Salgın hastalıklardan daha tehlikeli olarak bilinen bu sendrom, Dünya Sağlık Örgütü tarafından henüz kaynağı bilinmeyen potansiyel salgın risklerini temsil etmektedir. Peki son günlerde dünya gündeminden düşmeyen X Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

X Hastalığı

X hastalığı, şu anda nedeni tam bilinmeyen, ancak ciddi bir mikrobik tehdidin neden olduğu hastalığa verilen bir isimdir. Genetik olarak aktarılan X hastalığı, nesilden nesile geçebilen zihinsel engele ve otizme neden olabilecek bir hastalık çeşidi olacağı düşünülmektedir. DNA replikasyonları sonucunda oluşabilen hatalar hastalığın oluşumuna sebebiyet vermektedir. Genellikle otizm ile karıştırılan bu hastalığın otizm ile bir ilgisi yoktur.

X Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dünyanın her yerinde her zaman yeni hastalıklar ortaya çıkmata ve sıklıkla yarasa gibi hayvanlardan insanlara geçiş yapmatadır. Bir üst solunum yolu hastalığı olabileceği düşünülen x hastalığı da, Covid-19’dan daha tehlikeli olacağı bilinmektedir. DSÖ tarafından halen incelenmekte olan bu hastalığın yine hayvanlardan bulaşacağı söylenmektedir. Dünya’da ve Türkiye’de henüz hiçbir vaka görülmemiştir. Ancak insan sağlığına yönelik çok ciddi ve giderek büyüyen bir tehdit olarak tanımlanmaktadır. Kısacası yakın tarih insanlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilen patojen salgınlarının giderek sıklaştığını göstermektedir.

X hastalığına karşı hazırlıksız olunması durumunda Covid-19 salgınında yaşananlardan daha ağır sonuçlar doğurması beklenmektedir. Bu nedenle Dünyanın dört bir yanından uzmanlar, en kötü senaryoya hazırlanmak için sağlam ve etkili bir plan üzerinde çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu