Sağlık

Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir?

Baş ağrısı hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde dahi olsa yaşadığı bir durumdur. Baş ağrısı şiddetine göre yeri geldiğinde yaşam kalitesini bile etkileyebilecek düzeye gelebilmektedir. Bazı baş ağrılarının neden olduğunu kişinin anlaması mümkün olabilir. Gelin hep beraber baş ağrısı tipleri nelermiş inceleyelim…

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı, başın herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrıların tamamına denir. Genelde baş ağrısı iyi huylu karaktere sahiptir. Fakat kötü huya sahip olan ve erkenden fark edilip tedavi edilmesi gereken baş ağrısı tipleri de vardır. Hastanelere baş vuran kişilerin %3’ü baş ağrısı şikayetleri ile baş vurmaktadır.

Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir?

Baş ağrısının 14 ana grubu ve yüzlerce alt sınıfı mevcuttur. Altta yatan başka bir sebep olmadan ortaya çıkan baş ağrılarına primer baş ağrısı denir. Bu grupta görülen baş ağrıları migren, gerilim tipi, nevraljik ve küme baş ağrısı tipleridir. Altında yatan başka bir sebep olan baş ağrısı grubuna sekonder denir. Sekonder baş ağrısı tipleri ise sinüzit, menenjit, beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri ve göz hastalıklarıdır. Sekonder baş ağrısı %10 oranında görülen bir durumdur.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En yaygın görülen baş ağrısı tipidir. Gerilim tipi baş ağrısı 20 yaş üzeri kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu ağrı boyun ve kafatasında bulunan kasların gerilmesi sonucu oluşur. Hastalar genellikle başlarını etrafında sıkıca bağlanmış bir bant varmış gibi hissettiklerini söylemektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülebilen ve uzun süren bir baş ağrısı tipidir. Başın tek tarafında oluşur. Küme tipi baş ağrısından 20 ila 40 yaş aralığında bulunana erkekler etkilenmektedir.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren yüzün tek bir tarafında oluşan zonklayıcı bir baş ağrısı tipidir. Kendi içerisinde migrenin 6 türü vardır. Migreni diğer baş ağrılarından ayıran özellikler; nöbetler halinde oluşur, bulantı ve kusma eşlik eder, çok seyrek görülebileceği gibi haftada bir kaç kez de görülmektedir.

Nevraljik Tipi Baş Ağrısı

Sinir uçlarının duyarlılığının artması, dolaşım bozukluğu, kafein ve nikotin etkilerine bağlı olarak nevraljik tipi baş ağrısı gelişebilir. Nevraljik tipi baş ağrısı genel olarak soğuğa maruz kalmaktan oluşur. Bu baş ağrısını yaşayan hastalar ani elektrik çarpması veya şiş sokulması şeklinde ifade ediyor.

Gök Gürültüsü Tipi Baş Ağrısı

Yoğun yıpratıcı bir etkiye sahip olan gök gürültüsü tipi baş ağrısı 1 saat veya 1 hafta sürebilme özelliğine sahiptir. Hiç bir uyarıcı olmadan aniden başlar.

Buz Kıracağı Baş Ağrısı

Çok kısa ani ve şiddetli bir baş ağrısı tipidir. Buz kıracağı baş ağrısı daha çok migren veya küme baş ağrısı çeken insanlarda görülür.

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu