Sağlık

Kalsiyum Açısından Zengin Besinler

Kalsiyum bütün canlılar için en önemli olan minerallerdendir. İnsan vücudunun en çok ihtiyacı olan mineraldir. Kemik, diş, kalp ve cilt sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Süt ürünleri ve özellikle yeşil sebzelerden bol miktarda bulunur. Sağlığımızı korumak için kalsiyum açısından zengin olan besinleri soframızdan eksik etmememiz gerekiyor. Sizler için hazırladığımız kalsiyum açısından zengin olan besinler.

Kalsiyum Açısından Zengin Besinler

Badem

Fıstık, susam, fındık ve keten tohumu  gibi besinlerde de oldukça bulunan kalsiyum en çok badem de vardır. Bir avuç bademde 76mg kalsiyum bulunmaktadır.

Brokoli ve Ispanak

100 gr taze ıspanak 210 mg kalsiyum içermektedir. Pişirilen ıspanak kalsiyumunu kaybettiğinden dolayı salatalara çiğ doğranarak yenmesi daha fazla kalsiyum alma açısından tavsiye edilmektedir. Haşlanmış bir bardak Brokoli de ise 154mg kalsiyum bulunmaktadır.

Yoğurt, Peynir ve Süt

1 kase yoğurtta 300mg kalsiyum bulunur. 2 dilim kadar peynirde ise 224mg kalsiyum vardır. 1 bardak sütün içerisinde 250mh kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu besinler günlük düzenli olarak tüketilmelidir.

Balık

Sardalya, somon, ringa ve ton balığı gibi bütün balık türlerinde bulunan kalsiyum en çok kılçığıyla da tüketilebilen hamsi ve küçük balıklarda bulunmaktadır.

Kırmızı Mercimek ve Nohut

Kırmızı ve yeşil mercimekte kalsiyum açısından zengin bakliyatlar arasındadır. Bir diğer zengin bakliyat nohutun 100 gramında 105 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Yumurta

Kalsiyum açısından zengin olan yumurtanın 1 adedinde 50mg kalsiyum bulunmaktadır.

  • Soğan
  • Lahana
  • Fasulye
  • Soya
  • Kuru Kayısı
  • Kereviz
  • Salatalık içerisinde kalsiyum bulunan besinler arasındadır.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu