Ordan Burdan

Akkız Kimdir?

Son yılların tarihi dizilerinde adeta bir çığır açan Mehmet Bozdağ’dan İslam öncesi dönemi ve bir kadın savaşçıyı anlatan tarihi bir dizi geliyor. Destan dizisinde savaşçı bir kadın olan Akkız güzel olduğu kadar cesur ve bileği bükülmez bir savaşçı. Destan dizisinin ilk tanıtımı yapıldığından beri herkesin merak ettiği tek soru İslam öncesi dönemde gerçekten Akkız adında kadın bir savaşçının var olup olmadığı. Peki Akkız adında tarihi bir kadın savaşçı var mı?

Tarihte Akkız Kimdir?

Türk toplumunda kadın çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Türk Destanlarında kadının yeri çok önemlidir. Tarihi kaynaklara göre Akkız adından kadın bir savaşçı yok. Fakat Türk destanlarında bir çok kadın savaşçı geçmektedir. Türk Destanlarında kadın savaşçılar Alp Kadın olarak geçmektedir. Dünyanın en uzun destanı olan Manas Destan’ında Kanıkey, Çayırdı Hatun, Ak Erkeç ve Ay Çörek isminde bir çok savaşçı Alp Kadın yer almaktadır.

Türk Destanlarında kadınlarında cesur ve kuvvetli olması şarttı. Alp olan her kadın muhakkak at binmeyi ve silah kullanmayı bilmesi bir zorunluluktu. Tarihte Selcen Hatun, Banı Çiçek ve Boyu Uzun Burla Hatun bu tip kadınlara örnek gösterilebilir. Türk destanlarının neresinden bakarsanız bakın iyi bir eş ve anne tipi olmasını yanında kadın cesur, gözü pek ve mücadeleci bir savaşçıdır. Alp kadınlar yeri geldiğinde savaşçı yeri geldiğinde akıl danışılan bilge kişilerdi. Bunlardan biri olan Kağan eşi Kurmanca Datça, her zaman eşinin yanında yer almış ve ülke yöneticiliği yapmıştır.

Destan 8. yüzyıl Ortaçağ’da İslam öncesi dönemde vahşi bir çağ yaşanırken dağların kızı olarak bilinen Akkız’ın cesareti ve savaşçılığı ile adaletsizliğe baş kaldırdığı bir destanın hikayesini anlatacak. Akkız yüreğinde cesaret ve merhameti barındırarak haksızlığa karşı büyük bir savaş verecektir.

Destan Konusu Nedir? Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu