Sağlık

Gazlı İçecek Tüketmek Vücutta Nelere Sebep Olur?

Gazlı İçecek Tüketmek Vücutta Nelere Sebep Olur? Ne içtiğimize ve vücudumuza neler aldığımıza fazlasıyla dikkat etmemiz gereken bir dönemde yaşamaktayız. Artık tüm insanlar üretmekten önce tüketmeyi düşünüyor ve tüketirken neleri vücutlarına aldıklarını farkında olmuyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıksız gıdaları vücudunuza her aldığınıza o sizden bir şeyler götürmektedir. Ve zamanla sizleri sağlıksız bir insana dönüştürmektedir. Bu sebeple tüketirken neler tükettiğimize oldukça dikkat etmeliyiz.

Aynı zamanda artan fastfood tüketimi ve hazır gıda alışkanlıklarının da getirmiş olduğu yemek alışkanlıkları yüzünden gazlı içecek tüketiminde de büyük bir artış gözlemlenmektedir. Buna örnek olarak; dışarıda bir yemek sofrasında ya da evde yemek yerken herkesin ilk olarak aklına gelen o gazlı içeceklerden pay biçebilirsiniz. Çoğu kişi yemek yerden ya da sıcaktan bunaldığında ilk olarak gazlı içecekleri tercih etmektedir. Bu da zamanla birçok ciddi sağlık problemine sebep olmaktadır. İşte gazlı içecek tüketmenin vücuda verdiği zararlardan yedi tanesi.

Gazlı İçecekler Vücudunuza Ne Yapar?

Sürekli olarak gazlı içecek tüketmek kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklar en ciddi yedi tanesine de şunlardır;

Gazlı İçecek Tüketmek Vücutta Nelere Sebep Olur?
Gazlı İçecek Tüketmek

1. Karaciğer Hastalığı

Gazlı içecek tüketmek organların çevresinde yüzde 25’e varan oranda yağ birikmesine neden olur. Bu da karaciğer çevresindeki yağ miktarını neredeyse iki katına çıkarır. Cilt altında biriken bir tür olan deri altı yağı bir diğer adıyla Ektopik yağı; organların işlev bozukluğuna neden olduğundan metabolik sağlık için daha tehlikelidir.

2. Kap Hastalıkları

Gazlı içecekler LDL “kötü” kolesterol seviyelerini, trigliserit seviyelerini ve kan basıncını yükseltmektedir. Ayrıca günde bir defa bile gazlı içecek tüketmek;  metabolik sendrom geliştirme riskini yüzde 50’ye varan oranda artırır ve buna diyet gazlı içecekler de dahildir!. Metabolik sendrom ise beş kriterden üçünü içeren bir durumdur: geniş bel, yüksek tansiyon , yüksek kan şekeri, yüksek trigliseritler veya düşük HDL “iyi” kolesterol seviyeleri.

3. Felç Riski

Yapılan bir araştırmaya göre; gazlı içecek tüketiminin felç riskinde yüzde 10’luk bir artışla ilişkili olduğunu açıklanmıştır.

4. Diyabet

Gazlı içecekler ile ilgili yapılan araştırmalar; yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) ile tatlandırılmış içeceklerin özellikle çocuklarda diyabet gelişimine sebep olduğuna dair yeni kanıtlar bulmuşlardır.

5. Böbrek Taşları ve Böbrek Hastalığı

Gazlı içecekler, böbrek taşları ve böbrek hastalığına sebep olacak yüksek düzeyde fosforik asit ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içermektedir.

6. Pankreas Kanseri

En hızlı etki gösterecek olan pankreas için; günde en az iki gazlı içecek tüketmek bile kanser riskini iki katına çıkarmaktadır. Ayrıca pankreas kanseri ölüm oranı en yüksek olan kanser çeşitlerindendir. Bu sebeple ne içtiğimize ve vücudumuza neler aldığımıza oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

7. Osteoporoz ve Artan Kırık Riski

Gazlı içecekler içerdiği fosforik asit nedeniyle özellikle kadınlarda kemik mineral yoğunluğu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu araştırmalarla sabittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu