Ordan Burdan

Türklerin Prensesi Türkan Hatun Kimdir?

Türkan Hatun veya bir diğer ismiyle Terken Hatun, Harezmşah Devleti’nin hükümdarı Alâeddin Tekiş’in eşi ve Alaeddin Muhammed’in annesidir. Kadın kimliğine rağmen devlet işlerinde son derece etkili olmuştur. Bu etkili kişiliği nedeniyle Türklerin prensesi olarak tanınmıştır. Peki bu dirayetli ve soylu kadın kimdir?

Türklerin Prensesi Türkan Hatun Hayatı

Doğum tarihine ait bir kayıt bulunmayan Türkan Hatun, Kıpçak Türkler’inden Kıpçak Han’ın kızıdır. Harezmşahlar Devleti’nde güçlü bir kadındır. Öyle ki mührünün üzerinde din ve dünyanın koruyucusu, Türklerin prensesi, bütün kadınların melikesi yazılı olduğu rivayet edilir. Türkan Hatun’un kendine ait bir saray ve divanı olduğu da söylenir. Oğlu Alaeddin Muhammed üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu etkiyi kendi otoritesini artırmak için kullanmaktan çekinmemiştir. Türkan Hatun, sarayın ordusuna kendi kabilesinden olan Kıpçak askerleri yerleştirmiştir. Kumandan olarak ise akrabalarını göreve getirmiştir.

Harezmşahlar Devleti’nin güçlü hükümdarlarından olan torunu Celaleddin‘in tahta geçmesini, annesinin Hintli bir cariye olmasından dolayı istememiştir. Buna karşı çıkan Türkan Hatun, annesi de Kıpçak soyundan geldiği için  Uzlagşah’ı oğluna veliaht olarak seçtirmiştir.

Türkan Hatun, 1220 yılında Moğollar’ın Harezm‘i işgal etmeleri üzerine onlara esir düşmüştür. 1233 yılında Karakurum’da vefat etmiştir.

Celaleddin Harezmşah Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu