Seyahat

Dünyanın En Büyük Camisi “Şeyh Zayed Camii”

Dünyanın en büyük camileri arasında yer alan Şeyh Zayed Camii, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’de yer almaktadır. Güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan camide 40 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor.

Dünyanın En Büyük Camisi “Şeyh Zayed Camii”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu ve eski devlet başkanı olan Zeyd bin Sultan el-Nehyan’ın anısına yapılmıştır. Suriyeli mimar Yousef Abdelky tarafından tasarlanan cami, 1996 yılında yapımına başlanmış 2007 yılında ise  tamamlanmış ve ibadete açılmıştır.

Dünyanın En Büyük Camisi "Şeyh Zayed Camii"
Şeyh Zayed Camii

Şeyh Zayed Camii, 82 minareli 40 bin kişi kapasitelidir. 1048 kolon tarafından taşınan caminin tamamı Makedonya’ya özgü olan beyaz sivek mermeri ile kaplanmıştır. Camii, İranlı sanatçı Ali Khaliqi tarafından tasarlanan dünyanın en büyük halısı ile kaplıdır. 45 ton ağırlığında olan bu halı İran’da 1200 kadın tarafından 2 yılda dokunmuştur. Kubbelerden sarkan camiyi aydınlatan üç büyük avizenin ortasındaki dünyanın en büyük avizesidir.

Şeyh Zayed Camisinde güvenlik en üst düzeydedir. Girişte güvenlik kontrolünden geçildiği gibi içeride de bir çok güvenlik görevlisi dolaşmaktadır. Camiye girebilmek için kılık kıyafetinizin oldukça düzgün olması gerekir. Çünkü düzgün olmayanlar camiden içeri alınmamaktadır.

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camiilerinden: Faysal Camii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu