Ordan BurdanSeyahat

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camiilerinden: Faysal Camii

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yer alan ve 5 bin metrekarelik yapısıyla dünyanın en büyük camilerinden faysal Camii...

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camiilerinden: Faysal Camii. Faysal Camii 5.000 m2 üzerine yapılmış 74.000 kişi kapasiteli bir camiidir. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yer alan ve 5 bin m2 yapısıyla dünyanın en büyük camileri arasındadır. “Faysal Camii”, 74 bin kişi kapasitesine sahiptir. Türk mimar Vedat Dalokay tarafından tasarlanan yapı, modern İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biridir.

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camilerinden: Faysal Camii

1966 yılında Pakistan’ı ziyaret eden Suudi Kralı Faisal tarafından Pakistan halkına bir armağan olarak yaptırılan Kral Faisal Cami ve Külliyesi, İslamabad kentinde konumlanıyor. Kompleksin projesi, UIA aracılığıyla düzenlenen uluslararası bir yarışma sonucunda seçildi. 17 ülkeden gelen 43 proje arasından birinci olarak seçilen Vedat Dalokay’ın proje çalışmaları, 1973 yılında tamamlandı. Çeşitli politik sorunlar ve siyasal değişimler yüzünden 1978 yılına sarkan uygulama tarihiyle birlikte 1988 yılında tamamlanan yapı, 200 dönümlük bir park içine inşa edildi.

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camiilerinden: Faysal Camii
Faysal Camii

Kral Faisal Cami tasarlanırken, geçmiş cami örnekleri göz önünde tutularak hareket edilmiş. Buna bağlı olarak, minarelerin yapılanmasında Edirne Selimiye Cami örnek oluşturmuş. Hep açık mekanlı olan Moğol camileriyle, Osmanlı cami tipinin sentezi olan bir açık mekan tipolojisine sahiptir. Kral Faisal Cami, dışarıda oluşturulan namazgahın yaklaşık 2 bin kişi alabileceği şekilde planlamış. Binanın hemen girişinde konumlanan havuzun haricinde, iç mekanın ortasında bulunan havuzun yüksekliği, sahip olduğu değiştirilebilen düzenekle doğal havalandırma sağlıyor. Kırma plak çatılı caminin piramidini meydana getiren plaklar arasında bırakılan boşluk sayesinde yapıya hem doğal ışık giriyor, hem de havalandırma işlevi görüyor. Caminin bu biçimlenme içerisinde ışık almasının diğer bir getirisi ise, taşıyıcıların gizlenmesine olanak sağlaması.

Dünyanın En Büyük ve En Gözde Camiilerinden: Faysal Camii
Faysal Camii Akşam Görünüşü

Cami, yüksek teknolojik olanaklardan faydalanarak değil, yerel yapım teknikleri kullanılarak inşa edilmiştir. Caminin önünde konumlandığı sivri tepelerden oluşan Mangala Dağları’na yapısal bir öykünmenin söz konusudur. Çatı strüktürünün dağların bir uzantısı niteliği taşımaktadır. Pakistan’da o dönemde halen yaşamakta olan çadır kültürünün biçimsel bir tekrarı olarak piramidal kuruluşlar öngörülmüş. Kral Faisal Cami’nin iç mekanında da, camilerin insan üzerinde bıraktığı gözlemlenen hüzünlü havadan kaçınılmıştır. Tanrı sevgisi ve yaşam sevinci vurgulamak amaçlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu