Dizi / Film

Son 5 Yılın Oscar Ödüllü En İyi Filmleri

Son 5 yılın En İyi Film dalında Oscar kazanan filmlerini sizler için derledik. İşte son 5 yılın Oscar ödüllü en iyi filmleri.

Son 5 Yılın Oscar Ödüllü Filmleri

1. Spotlight – 2016 (imdb: 8.1)

Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu almaktadır. ABD’de hâlen etkin olan en eski araştırmacı gazete birimi The Boston Globe’un “Spotlight” ekibini konu alan film; Josh Singer tarafından yazılmış ve Tom McCarthy tarafından yönetilmiştir.

Spotlight
Spotlight

2. Ay Işığı – 2017 (imdb: 7.4)

Tarell Alvin McCraney’in In Moonlight Black Boys Look Blue kitabından uyarlanan Ay Işığı filmi; senaryosu Jenkins tarafından kaleme alınırken, yönetmen koltuğunda ise Barry Jenkins oturmaktadır. Film; insan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkındadır ve genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini konu almatadır.

Ay Işığı
Ay Işığı (Moonlight)

3. Suyun Sesi – 2018 (imdb: 7.3)

Amerikan yapımı romantik, fantastik filmi Suyun Sesi; Guillermo del Toro tarafından yönetilmiş ve senaryosu del Toro ile birlikte Vanessa Taylor tarafından yazılmıştır. Film; gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışan Elisa’nın hayatının, iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfetmesi ile nasıl değiştiğini konu almaktadır.

Suyun Sesi
Suyun Sesi (The Shape of Water)

4. Yeşil Rehber – 2019 (imdb: 8.2)

Biyografik komedi-drama filmi Yeşil Rehber; ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatmaktadır. En İyi Film Oscar’ının sahibi filmin yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor. Senaryosunu ise; yönetmen Farrelly, Brian Hayes Currie ve Nick Vallelonga’nın birlikte kaleme almıştır.

Yeşil Rehber
Yeşil Rehber (Green Book)

5. Parazit- 2020 (imdb: 8.6)

4 dalda Oscar ödülü almış ve yönetmen koltuğunda Bong Joon Ho’nun oturduğu Güney Kore yapımı gerilim filmidir. Film; fakir bir gencin zengin bir ailenin kızına özel ders vermesiyle başlamaktadır. Genç adam, ailesiyle birlikte yavaş yavaş zengin ailenin özel hayatına sızmaya başlayacaktır.

Parazit
Parazit (Parasite)
Bonus Olarak

Son Olarak 2021 yılında ise En İyi Film dalında Oscar ödülü kazanan film Nomadland filmidir. Dikkat çekici senaryosu ve başarılı oyunculuklarla en iyi film Oscar ödülü alan filmin konusu ise;

Kocası öldükten sonra geçim sıkıntısı yaşamaya başlayan, henüz 60’larında olan Fen, Nevada kırsalında yaşamaktadır. Geçim sıkıntısından dolayı her şeyini kaybetmiş olan Fen, minibüsünü bir karavan haline getirir. Hayatına modern bir göçebe olarak devam ederken başına neler gelecektir?

Nomadland

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu