Yaşam

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Veba Geceleri, Nobel ödüllü Orhan Pamuk'un 23 Mart 2021 tarihinde yayınlanan tarihi romanıdır.

Veba Geceleri, Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un 23 Mart 2021 tarihinde yayınlanan tarihi romanıdır. Orhan Pamuk, 30 yıldan fazladır kafasında kurguladığını söylediği Veba Geceleri romanının Doğu – Batı romanı olacağını dile getirmiştir. Kitabın kapak resmi ise Orhan Pamuk’un kendi kaleminden çizdiği bir resimdir.

Veba Geceleri Hakkında

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı Veba Geceleri, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir Veba Geceleri.

Orhan Pamuk Kimdir?

Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazarlığa 1974 yılında başlayan yazar, 1979 yılında ilk romanını çıkarmıştır. Romanlarıyla postmodern akımının temsilcilerindendir. Sessiz Ev, Benim Adım Kırmızı ve Cevdet Bey ve Oğulları gibi romanların yazarı olan Orhan Pamuk bir çok ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden biri de Nobel Edebiyat Ödülü olmuştur. Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Türk vatandaşıdır.

Her Anne ve Babanın Okuması Gereken 10 Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu