Sağlık

Saç Nezlesi Nedir?

Genelde ıslak bırakılan ve yeterince kurutulmayan saçlarda görülen bir durumdur. Peki saç nezlesi nedir gelin birlikte öğrenelim...

Hemen hemen her insan kış aylarında nezle yakalanır. Peki saçlarımızın da nezle olabileceğini biliyor musunuz? Saçta nezle mi olurmuş dediğiniz duyar gibiyim. Evet, yanlış duymadınız saç nezlesi hemen hemen her kadının yaşadığı bir durumdur. Genelde ıslak bırakılan ve yeterince kurutulmayan saçlarda görülen bir durumdur. Peki saç nezlesi nedir gelin birlikte öğrenelim…

Saç Nezlesi Nedir?

Saç hastalığı olan saç nezlesi, duş ve deniz sonrası saçları yeterince kurutmamaktan kaynaklanmaktadır. Genelde kadınların yaşadığı bir sorundur. İğne batması, yanma ve kaşıntı gibi ağrıların görüldüğü saç derisinin hava almasının engellenmesi ve saçların sıkı toplanması saç nezlesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda saçlarda dökülmeler ve köklerinde kopmalar görülebilmektedir. Saçları uzun olan kadınların özellikle kurutma konusuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Saç nezlesine neden olan bir diğer faktör ise fön çekilmesi, jole ve çeşitli saç kozmetik ürünlerinin kullanılması saç derisini rahatsız etmekte ve saç nezlesine sebep olmaktadır.

Saç Nezlesi İki Şekilde Açıklanmıştır:

Bunlardan ilki kıl foliküllerini sinir sistemine bağlayan sinirlerin folikül üzerinde kıl olmayınca beyne acı mesajı göndermesidir. Bu ağrı vücuttan kesilen bir organda hissedilen ağrı gibidir.

İkincisi ise saç nezlesine yakalanan kişilerin saç derilerinin çok hassas olmasıdır. Uzun saçların uzun süre tolu kalması ve hava almaması bu hassasiyeti yükseltmektedir.

Rapunzel Sendromu (Trikofaji) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç İçin Etkili Bakım Yağları

Doğal Saç Bakım Spreyi Nasıl Yapılır?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu