Ordan BurdanYaşam

Nisan Yağmurlarını Toplama Geleneği

Bolluk, bereket ve şifa getirdiğine inanılan Nisan yağmurlarını toplama, yüzyıllardır devam etmekte olan özel bir gelenektir.

Bolluk, bereket ve şifa getirdiğine inanılan Nisan yağmurlarını toplama geleneği, Selçuklu döneminden beri sürekli olarak uygulanmaktadır. Günümüzde Anadolu’da hala devam eden bu gelenek, yeryüzüne inen zemzem olarak da anılmaktadır.

Bilimsel olarak da gerçekliği bulunan Nisan yağmurları hakkında uzmanlar; Nisan yağmurlarıyla birlikte taşınan maddelerin yer yüzüne düştüğünü, bu yağmurları içme ve kullanma sırasında taşıdığı özellikleri sebebiyle yarar sağladığını, cilde ve saça etkileri olduğunu belirtmişlerdir.

Nisan Yağmurlarını Toplama Geleneği

Rumi takvimine göre Nisan ayında başlayan yağmurlara özel bir gelenektir. Ancak Rumi ve Miladı takvim arasında 13 gün fark olduğu için Miladi takvime göre; 13 Nisan’dan 13 Mayıs’a kadar yağmur sularının temiz kaplarda toplanarak biriktirilmesi daha sonra kullanılmasıdır. Öyle ki Mevlevilikte, Nisan yağmurları her dergahta toplatılır ve dualar okutularak dergahın zemzemi olarak dağıtılırmış. Bugün Mevlana Müzesi’nde sergilenen Nisan tasının yüzyıllardır Anadolu’da var olan Nisan yağmurlarına verilen önemin göstergesidir.

Nisan yağmurları sırasında, havadaki bulunan yararlı zerrecikler yağışla birlikte yeryüzüne düşerler. Bu yağan yağmurlar, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içermektedirler. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabilmektedir.

Nisan Yağmurlarını Toplama Geleneği
Mevlana Müzesi – Nisan Tası

Nisan Yağmurlarını Nasıl Toplanır?

Miladi takvime göre; 13 Nisan 13 Mayıs tarihleri arasında, yüksek noktalara koyulacak olan taslara ve derin kaplara yağan yağmurlar toplanmaktadır. Toplanan bu yağmurlarla; saçlar ıslatılır, yemekler yapılır, içilir, yoğurt mayalanır. Böylece yağmurun içerisinde bulunan her türlü faydalarından yarar sağlanmaktadır.

Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır ki o da; geçmiş çağlarda ki hava kirliliği ile şimdiki hava kirliliği aynı oranda değildir. Nisan yağmurlarının da havadaki tüm organizmaları toplayıp yağdığını unutmamak gerekir. Geçmişte temiz olarak yağan yağmurlar artık günümüzde yaşadığımız hava kirliliği sebebiyle o kadar da temiz yağmamaktadır. Bu nedenle mümkünse hava kirliliğinin daha az olduğu bölgelerde yağmurların toplanılması daha iyi olacaktır.

Nisan Yağmurlarının Bereketi ve Faydaları

  1. Ekinlere bereket sağlar
  2. Şifa kaynağıdır
  3. Ruhani bunalımlara iyi gelir
  4. Nisan ayının ilk yağmurunu içen kişilerin başları ağrımaz
  5. Hastaları iyileştirir
  6. Maddi bereket sağlar
  7. Bitkilere ilaç olarak serpilmektedir
  8. Göz ağrılarına iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu