Seyahat

Mağusa (Gazimağusa)

Kuzey Kıbrıs T.C’nin bir liman kenti olan Mağusa ya da bir diğer adıyla Gazimağusa; altın plajları ile dünyanın en iyi sahillerine sahiptir. Ayrıca derin ve üzücü bir tarihe sahip olan kent, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile de dikkat çekmektedir.

Mağusa

Eğitim ve turizm şehri olan Mağusa, Kıbrıs’ın doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan bir liman kentidir. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa ile arasında 65 km, Güzelyurt ile 92 km vardır. Adına Gazi unvanı gelişi ise; 1974 yılında Kıbrıs Türk yönetimi tarafından verilmiştir.

Altın kumsalları ile dünyanın en iyi kumsallarına sahip olan kent, turistlerin en çok uğradığı limanlardandır. Gazimağusa, yalnızca turizm ve ekonomik anlamda değil; iletişim, bilim, teknoloji, kültür ve benzer alanlarda da önemli liman kentlerindendir.

Mağusa (Gazimağusa)
Mağusa’da yer alan bir kilise

Tüm bunların yanı sıra derin ve üzücü bir tarihe sahip olan Gazimağusa; muhteşem tarihi eserlerin yer aldığı bir şehirdir. Tarihte ilk olarak ticari liman kenti ve balıkçı kasabası olan Mağusa; geçmişin izlerini hala üzerinde taşımaktadır. Büyük bir özenle tarihini sahip çıkan liman kenti halkı; tarih boyunca orada yerleşen uygarlıkların bıraktığı eserleri ve yapıları hala korumaktadır.

Mağusa
Liman kenti olan Mağusa’nın geçmişten fotoğrafı.

Ayrıca Mağusa kenti, en çok kiliseye sahip olan kentlerdendir. Geçmişte kent altın çağlarını yaşadığı dönemlerde zengin tüccarları; bir seferden elde ettikleri karın bir bölümüyle bir kilise inşa etmeyi adet haline getirmişlerdir. Yılın her günü bir kilise yaptıran halk, şehirde toplam 365 kilise inşa edilmesine sebep olmuşlardır. Kent, yılın her günü için bir kiliseye sahip olmasından dolayı “365 kiliseli şehir” unvanına da sahiptir. Birçok tarihi yerlere, mekanlara ve müzelere sahip olan Mağusa’ya gittiğiniz zaman mutlaka gezmeniz gereken yerler vardır. Bu yerler ise şunlardır;

Mağusa’ya uğradığınız zaman gezebileceğiniz tarihi yerler ise;

Othello Kalesi, Rumların Aziz George Kilisesi, Latinlerin Aziz George Kilisesi, Gazimağusa Limanı, Lala Mustafa Paşa Camii (Aziz Nicholas Katedrali), Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Mağusa Surları, Aziz Barnabas Manastırı, Azize Anna Kilisesi ve Salamis Antik Kenti. Ayrcıca Kuzey Kıbrıs’ta bulunan ve mutlaka görmeniz gereken yerler ise aşağıdaki linktedir;

Kıbrıs’ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu