Ordan BurdanSeyahat

Ulubey Kanyonu – Uşak

Dünyanın ikinci en büyük kanyonu olan Ulubey Kanyonu, Uşak şehrinin Ulubey ilçesinde yer almaktadır.

Ulubey Kanyonu, ABD’deki Arizona Eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Uşak ilinin Ulubey ilçesinde bulunan kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

Ulubey Kanyonu, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kanyon, son yıllarda doğa fotoğrafçıları ve düğün fotoğrafçıları için popüler bir mekan haline gelmiştir.

Ulubey Kanyonu – Uşak

Uşak ilinin Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu, 45 km uzunluğunda 50-170 metre derinliğindedir. Kanyon, Murat Dağı’ndan doğup Büyük Menderes’e dökülen Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

Antik dönemlerden kalma su kanalları, kaya mezarları ve mağaraları kanyon boyunca görebilirsiniz. Bunların yanı sıra Hristiyan Montanism tarikatının merkezi olan Pepouza Antik Kenti de kanyonun içerisinde bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonunda; arazi aracı gezebilir yada trekking yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra sal sporları, balonla gezinti ve kaya tırmanışı gibi aktivitelerden faydalanabilirsiniz.

Ulubey Kanyonu - Uşak
Ulubey Kanyonu Cam Teras Park

Cam Teras Park

Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Park; kapsamında 302 metrekare büyüklüğünde bir kafeterya ve 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan seyir terası yaptırılmıştır. Kanyonun manzarasını izleyebilmek için en uygun ve en yüksek nokta olan Cam Teras Parktır.

Ulubey Cam Teras giriş ücreti: 3 TL’dir.

Kanyon Yöresel Lezzetleri

  1. Meşhur Tarhana Çorbasını
  2. Döndürme
  3. Ebem Köftesi
  4. Zini Hamursuzu
  5. Demir Tatlısı

Ulubey Kanyonuna Nasıl Gidilmektedir?

Adres: Aşağı, 64900 – Dilaver Mah. Ulubey/Uşak

Ulubey Kanyonuna ulaşım ise; Merkezde bulunan ve her yarım saatte bir sefer düzenleyen toplu taşımaları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu